Światełko Betlejemskie dotarło do Kielc

Do Kielc dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem: „Czyńmy pokój”. Tradycyjnie, światło wyruszyło w długą podróż z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazywane jest do kolejnych krajów. Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już po raz 33. otrzymali płomień od słowackich skautów w Zakopanem.

Przekazanie światła delegacjom hufców z Kielecczyzny odbyło się w 2 Niedzielę Adwentu, 10 grudnia 2023 r. podczas Mszy św. w kościele św. Wojciecha. Wszyscy chętni zaopatrzeni we własne lampiony mogli pobrać światło po zakończeniu mszy świętej. Eucharystii przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Jak zaznaczył hierarcha, to z braku szacunku do drugiego człowieka i do prawa rodzą się wszelkie konflikty na świecie. Dodał, że bardzo budujące jest, iż harcerze, a więc ludzie młodzi, idąc przez życie z własnymi ideałami, łączą je z wiarą w Chrystusa.

– Modliliśmy się wspólnie z harcerzami o pokój w Ziemi Świętej, w Ukrainie, a także w naszych sercach. Niestety, słowa Jezusa „pokój wam” tak trudno do nas docierają. Bóg chce, abyśmy żyli w dobrych relacjach z innymi, a także zarówno w pokoju własnego serca jak i pokoju na świecie – dodaje.

Arkadiusz Szostak, harcmistrz Komendy Kieleckiej ZHP informuje, że hasło tegorocznej akcji nawiązuje w sposób szczególny do wojny w Ukrainie.

– Pokój to także wartość, której wszyscy potrzebujemy w naszym życiu, bo każdy z nas doświadcza różnego rodzaju wątpliwości i trudności. Mam nadzieję, że betlejemskie światełko, które dotarło dziś do Kielc będzie przyczynkiem do refleksji i zastanowienia się, co jest naprawdę ważne w życiu – zaznacza.

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali płomień od słowackich skautów w kaplicy Betlejemskiego Światełka Pokoju w schronisku na Głodówce.

Będzie ono przekazywane do parafii i instytucji na terenie całego kraju, w tym województwa świętokrzyskiego.

tekst za: radiokielce.pl

>> Galeria zdjęć