Święto Patronalne „Kostki”

Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawił Mszę Świętą w Bazylice Katedralnej w Święto św. Stanisław Kostki. To patron Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. W Eucharystii wzięli udział uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy placówki.

W homilii Pasterz naszej diecezji wspomniał życiorys św. Stanisława Kostki. – Był pilny i systematyczny, wierny ewangelicznym ideałom, czysty i absolutnie wolny w swoim młodzieńczym życiu. Stąd pochodziła jego odwaga, aby wszystko czynić na większą chwałę Boga i poznawać Boże wymagania. W Jezusie szukał życiowego ideału, dlatego się nie zawiódł. Nie zawiódł również bliskich. Ceńcie środowisko waszej rodziny, bo jest ona szkołą wiary i dobrych zachowań. Żyjemy w zgoła innych czasach. Inna jest dziś kultura obyczajowa i możliwości nauki, ale jednak wciąż spotykamy ludzi, którzy nie wstydzą się wyznać publicznie, że tak wiele zawdzięczają Panu Bogu. W ostatnich dniach uczynił to najlepszy zawodnik złotej drużyny polskich siatkarzy, Wilfredo Leon. Takim też był bł. Carlo Acutis i wielu innych – mówił biskup Jan Piotrowski.

Podczas Mszy Świętej uczniowie pierwszych klas licealnych złożyli ślubowanie. – Po raz pierwszy w historii szkoły Eucharystii towarzyszą relikwie św. Stanisława Kostki, które otrzymaliśmy od Zakonu Towarzystwa Jezusowego dla naszej szkolnej kaplicy. Odtąd święty Stanisław będzie prowadził nas do katedry i wielu innych miejsc – podkreślił ks. Jacek Kopeć, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Eucharystię poprzedził specjalny przemarsz z relikwiami. – Jest świetna pogoda, więc przemarsz był dostojny i piękny. Cieszymy się, że jest nas tak dużo, bo szkoła liczy już ponad 700 uczniów. W tym roku obchodzimy również jubileusz stulecia szkoły, więc święto naszego patrona przeżywamy w sposób szczególny – tłumaczyła Anna Pierzak, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Kielcach.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć