Święto Patronalne Ruchu Czystych Serc

W 107. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny wspólnota Ruchu Czystych Serc, działająca w diecezji kieleckiej, modliła się o łaskę czystości dla młodzieży, małżeństw i rodzin. Członkowie RCS wraz z duszpasterzami uczcili swoją Patronkę 18 listopada 2021 r. w Rektoralnym Kościele Akademickim św. Jana Pawła II.

Nabożeństwo rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 18.00. Po niej została odprawiona uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Dariusz Węgrzyn, moderator Ruchu Czystych Serc diecezji kieleckiej. Mszę Świętą koncelebrowali również ks. Marek Dumin oraz ks. Marek Blady.

W homilii ks. Dariusz Węgrzyn nawiązał do fragmentu Ewangelii według Świętego Łukasza, czytanej podczas Liturgii Słowa (Łk 19, 41–44). Jezus zapłakał nad mieszkańcami Jerozolimy, którzy nie rozpoznali czasu objawienia się Boga jako Słowa Wcielonego, dającego życie.  Kapłan zauważył, że Chrystus nigdy nie miał powodu, by płakać nad Karoliną Kózkówną. Przyszła błogosławiona nie tylko przyjęła Go jako swojego Pana i Zbawiciela, ale żyła z Nim na co dzień w głębokiej relacji. To właśnie dzięki silnej więzi z Bogiem bł. Karolina była w stanie oddać życie w obronie czystości. – Karolina wiedziała, że jej ciało jest świątynią Ducha Świętego i że należy ono do Jezusa – podkreślił – Żołnierz, który zaatakował dziewczynę, wprawdzie zabił jej ciało, ale go nie zdobył. Nie zdobył świątyni Ducha Świętego.

Moderator RCS odniósł się do powtarzanego często argumentu, który rzekomo uzasadnia życie w nieczystości – „Takie mamy czasy, więc i Kościół powinien iść z duchem tych czasów”. Tymczasem wspólnota ludzi wierzących w Chrystusa powinna zawsze iść z Duchem Boga, w każdych czasach, bo On daje życie. Z kolei duch tego świata odbiera życie, pragnienie czystości, a także poczucie godności Dziecka Bożego, przez co człowiek zapomina, że jest świątynią Ducha Świętego. W konsekwencji wchodzi w niszczącą relację z grzechem. – Jezus nie raz i płacze nad nami. Nie po to jednak, abyśmy popadli w rozpacz, lecz po to, abyśmy przyszli do Niego z naszymi słabościami, bo tylko z Jego pomocą możemy zwyciężać wszelkie pokusy – zaznaczył ks. Węgrzyn.

Po Mszy Świętej członkowie Ruchu Czystych Serc odmówili litanię do bł. Karoliny przed Jej wizerunkiem, ustawionym przy ołtarzu. Za wstawiennictwem swojej Patronki wypraszali u Jezusa łaskę czystości dla młodzieży, narzeczonych oraz małżeństw i rodzin. Powierzali Mu też wszystkie intencje, kryjące się w sercach uczestników nabożeństwa.

Oprawę liturgiczną Mszy Świętej zapewniła wspólnota RCS. Młodym ludziom z Ruchu Czystych Serc towarzyszyli w modlitwie członkowie Duszpasterstwa 25+. Składamy serdeczne Bóg zapłać ks. rektorowi Rafałowi Dudale za tworzenie inspirującej duchowej przestrzeni dla naszej wspólnoty w Centrum Duszpasterskim Wesoła 54.

Błogosławiona Karolino, pomagaj nam codziennie przyjmować Bożą miłość i żyć w głębokiej przyjaźni z Jezusem. Spraw, byśmy za Twoim przykładem dawali świadectwo prawdzie, że tylko czyste serce – serce zjednoczone z Bogiem – może prawdziwie kochać!

Katarzyna Sobota, RCS DK