Turystyczna Droga Krzyżowa na Zalasnej Górze

W sobotę, 3 marca 2018 r. miala miejsce tradycyjna – szesnasta już – Turystyczna Droga Krzyżowa na Zalasnej Górze koło Mójczy. Jej uczestnicy swoją wędrówkę rozpoczęli przy pętli autobusowej na Bukówce.

Wędrówka miała formę pielgrzymki, podczas której odmawiano Część Radosną Różańca Św. (sobota), Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz śpiewano pieśni wielkopostne, takie jak Ludu mój ludu czy Ogrodzie oliwny.

Po dojściu uczestników Drogi Krzyżowej do młyna nad Lubrzanką odbył się krótki odpoczynek, podczas którego zjedliśmy zapasy żywności.

Po tym odpoczynku odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Kalwarii wiodącej od młyna nad Lubrzanką na szczyt Zalasnej Góry. Rozważania na temat poszczególnych stacji prowadził ks. dr Mirosław Cisowski, kapelan przewodników świętokrzyskich, a równocześnie dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej oraz jej rzecznik prasowy.

Po odprawieniu ostatniej (XIV) stacji odmówiliśmy Nowennę do Matki Boskiej Stopnickiej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odśpiewano pieśń Boże coś Polskę oraz odmówiono modlitwę Anioł Pański.

*   *   *

Kalwaria na Zalasnej Górze powstała w 2000 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Mójcza, ks. Kajetana Burzyńskiego dla uczczenia dwutysięcznej rocznicy Narodzenie Chrystusa. Parafia Mójcza swoją Drogę Krzyżową organizuje tu w popołudnie Niedzieli Palmowej. Turystyczne drogi krzyżowe KTP „Przygoda” organizuje od 2003 r. w każdą trzecią sobotę Wielkiego Postu.

Jarosław Tadeusz Leszczyński