Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Tegoroczny 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce jest obchodzony w dniach 23-29 lutego pod hasłem: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

- Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu ma zachęcić wierzących do modlitwy w niezmiernie ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski przypomniał, że patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także patronem wszelkich działań na rzecz trzeźwości w ciągu roku, jest Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. „Kardynał Stefan Wyszyński był jednym z największych apostołów trzeźwości”. Bp Bronakowski zauważył, że w 1959 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała wytyczne ds. apostolstwa trzeźwości w Polsce. „Jest to dokument profetyczny ukazujący troskę o trzeźwość całego Narodu”.

Bp Bronakowski stwierdził, że dla osób przygotowujących się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, abstynencja jest szczególnym darem. „Dlatego wszystkich z całego serca prosimy o ten dar, aby zechcieli go podjąć”.

Ks. dr Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, zauważył, że problem jest już wtedy, kiedy młody człowiek nie tyle nadużywa alkoholu co sięga po alkohol. Przypomniał statystyki: ok. 90% 15-latków i 97% 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową. „Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe, społeczne” – podkreślił ks. Dziewiecki.

Ks. Dziewiecki powiedział również, że straszenie dzieci i młodzieży nie działa. Zakazy, nakazy, bez wychowania nie skutkują. „Im wcześniej dziecko sięga po alkohol, tym szybciej się od niego uzależnia” – stwierdził ks. Dziewiecki. Dlatego potrzebne jest wychowanie.

Z kolei Łukasz Terlikowski, z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, opowiedział o swoim wychowaniu w domu bez alkoholu, w kulturze trzeźwości. Swoją abstynencję ofiarowuje w intencji konkretnych osób. Wspomniał również o swoim weselu, które odbyło się bez alkoholu.

Podczas konferencji zostało zaprezentowane nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020, zawierające pomocy liturgiczne na 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce, modlitewnik, poradnik oraz artykuły dotyczące tematyki uzależnień.

BP KEP