Uchodźcy z Ukrainy w Ośrodku Caritas w Kaczynie

Od 8 marca 2022 r. w Ośrodku Caritas w Kaczynie przebywa grupa 80 uchodźców wojennych z Ukrainy. Przyjechali specjalnym pociągiem z terenów objętych działaniami wojennymi m.in. z Kijowa, Irpienia, Charkowa i Zaporoża.

To głównie matki z dziećmi, które opowiadają o traumatycznych przeżyciach związanych z bombardowaniem miast i osiedli. Wielu z nich było świadkami zniszczenia ich bloków mieszkalnych i innych budynków cywilnych oraz cierpienia ludności. W Kaczynie zostali zakwaterowani w kilku domkach wieloosobowych z łazienkami, mają zapewnione również całodniowe wyżywienie. Uchodźcy przybyli z niewielkimi bagażami, które pośpiesznie zdążyli zabrać, więc dostarczyliśmy im niezbędne środki czystości, leki, odzież, artykuły higieniczne, wózki dziecięce itp. W miarę potrzeb otrzymują też opiekę medyczną, psychologiczną i duchową oraz pomoc tłumacza.

W sobotę, 12 marca zorganizowaliśmy dla naszych gości wyjazd do Kielc. Pod opieką ks. Krzysztofa Banasika – zastępcy dyrektora Caritas Kieleckiej zwiedzali miasto, m.in. Bazylikę Katedralną, Rynek, ulicę Sienkiewicza. Odwiedzili też centrum handlowe, gdzie mogli zrobić drobne zakupy i skorzystać z innych usług (np. rejestracja kart telefonicznych). W niedzielę zostali zaproszeni na Mszę św. do kościoła parafialnego w Kaczynie, gdzie wspólnie z miejscową wspólnotą modlili się o pokój na Ukrainie, za uchodźców i dobroczyńców. Wieczorem tego dnia uczestniczyli w nauce języka polskiego, którą poprowadzili wolontariusze, m.in. uczący się od kilku lat w Kielcach młodzi z Ukrainy.

Caritas Kielecka od początku wybuchu wojny na Ukrainie pomaga dotkniętym tą tragedią. W Ośrodkach Caritas w Piekoszowie, Kaczynie, Miechowie i Proszowicach przebywa ok. 120 uchodźców. Prowadzimy także w Kielcach punkt pomocy doraźnej dla obywateli Ukrainy, organizując ciepłe posiłki i przekazując im wsparcie rzeczowe (przy Centrum Interwencji Kryzysowej, ul. Jana Pawła II 5 B). Również placówki terenowe organizują pomoc doraźną. Pomagamy też materialnie kilku matkom przebywającym ze swymi chorymi dziećmi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje również pomoc dla Ukrainy, posyłając transporty humanitarne za wschodnią granicę, m.in. w ramach akcji Paczka dla Ukrainy.

Świadczona przez Caritas szeroka pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest możliwa dzięki wielu darczyńcom, którym składamy serdeczne podziękowania.