Uczcili pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Msza św. w Bazylice Katedralnej oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki – to główne punkty obchodów 33. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

NSZZ Solidarność w kolejne rocznice męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki modli się o rychłą kanonizację swego Patrona oraz w intencji Ojczyzny i świata pracy – mówi Andrzej Pawlik, rzecznik regionu NSZZ Solidarność.

We Mszy św. w Bazylice Katedralnej z udziałem wielu pocztów sztandarowych i delegacji zakładów pracy oraz zarządu regionu z przewodniczącym, Waldemarem Bartoszem, wzięła udział spora grupa kielczan. Modlono się o „Boże błogosławieństwo i wszelkie łaski potrzebne Solidarności”.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Adam Zdzisław Pawlik. Duchowny przypomniał, jak szybko zamordowanego kapłana otoczyła aura świętości, a papież Benedykt XVI wyniósł go na ołtarze w 2010 roku. – „Obserwuję każdego dnia z okna plebanii pomnik ks. Jerzego przy kieleckiej bazylice; wielu ludzi zatrzymuje się, aby się przeżegnać, na krótką modlitwę, czy prosić o jego wstawiennictwo" – mówił.

Po Mszy św. delegacje związkowe zapaliły znicze i złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku bł. ks. Popiełuszki, stojącym na placu NMP obok Bazyliki Katedralnej.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), zamordowany przez SB kapelan NSZZ Solidarność. Był m.in. duszpasterzem służby zdrowia i młodzieży, kapelanem Huty „Warszawa”, inicjatorem Mszy za Ojczyznę w stanie wojennym i pielgrzymek ludzi pracy na Jasną Górę, które gromadziły tysiące osób. W nauczaniu podejmował aktualne problemy moralne i polityczne, bronił prawdy i godności człowieka. Był atakowany i wielokrotnie przesłuchiwany przez aparat władzy państwowej. 19 X 1984 r. został porwany przez oficerów SB w Górsku k. Torunia i zamordowany. Pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie. Beatyfikowany 6 VI 2010 r.

dziar
tekst za: ekai.pl