VI Światowy Dzień Ubogich w diecezji kieleckiej

Od 6 lat, co roku, w drugą niedzielę listopada, w całym Kościele jest obchodzony Światowy Dzień Ubogich. 13 listopada 2022 r. w Bazylice Katedralnej w intencji ubogich modlił się Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

Homilię w czasie Eucharystii wygłosił ks. Krzysztof Banasik - zastępca dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej. Zwrócił on uwagę, że nasza troska o potrzebujących nie może się ograniczać tylko do jednego dnia w roku. I taka jest posługa Caritas, codzienna, permanentna. Kaznodzieja zachęcał, by nie ustawać w czynieniu dobra, choć przecież i wielu z nas doświadcza trudów obecnych czasów. Wskazywał, że w pomaganiu nie chodzi o jakiś heroizm, ale o gest, zrozumienie, solidarność.

Po liturgii Caritas Diecezji Kieleckiej przygotowała Namiot Miłosierdzia, w którym ubodzy otrzymali ciepły posiłek, odzież, mogli się spotkać i porozmawiać. Centrum Integracji Społecznej Caritas przygotowało dla nich smaczny i pożywny bigos, a wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas upiekli i przynieśli ciasto. Miłą niespodzianka dla wszystkich była pizza, którą przekazała Restauracja Włoska z ul. Sienkiewicza 14 w Kielcach.

Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich obchodzony był pod hasłem «Chrystus Jezus dla was stał się ubogim» (por. 2 Kor 8, 9). Ojciec Święty Franciszek w orędziu na ten dzień apeluje, byśmy mając wzrok utkwiony w Jezusie podjęli refleksję nad wieloma wymiarami ubóstwa we współczesnym świecie oraz zachęca nas do solidarności z ubogimi.

>> Homilia ks. Krzysztofa Banasika i galeria zdjęć

>> Orędzie Papieża Franciszka na VI Światowy Dzień Ubogich