W Wiernej Rzece powstał Legion Maryi

W niedzielę, 9 lutego 2020 r. na popołudniowej Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Jezusa w Wiernej Rzece zainaugurowało swą działalność nowe Prezydium Legionu Maryi, które obrało tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Przyrzeczenie legionowe złożyło dotychczas dwanaście osób, a obok nich kolejne dwadzieścia tworzy grupę członków pomocniczych. Eucharystii przewodniczył ks. Rafał Cudziło z Tarnobrzega w diecezji sandomierskiej, pełniący funkcję opiekuna Komicjum zrzeszającego prezydia legionowe, które istnieją w diecezjach sandomierskiej i kieleckiej.

W słowach wstępu ks. Cudziło podkreślił, że było wielkim pragnieniem świętego papieża Jana Pawła II oraz Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, aby Legion Maryi rozwijał się prężnie także w naszej Ojczyźnie. W homilii ukazał potrzebę wielu wspólnot dla Kościoła i dla ludzi żyjących w coraz większej samotności. Działanie osób oddanych Maryi w Jej Legionie ma też wielką wartość w burzeniu diabelskich planów. Po homilii nastąpiło ogłoszenie czteroosobowego zarządu i członków legionu, którzy otrzymali legitymację oraz braterski uścisk. Ksiądz opiekun Komicjum poświęcił także Figurę Niepokalanej, ołtarzyk, świece i wexilium, przy którym raz w tygodniu w piątki wieczorem spotykają się członkowie Legionu na wspólną modlitwę różańcową, studium Podręcznika Legionisty, modlitwy Legionowe i recytację Magnificat. Legion w Wiernej Rzece ma także duchowego opiekuna, którym jest jeden z wyznaczonych kapłanów w parafii.

Mszę św. koncelebrował również ks. Tomasz Zieleń, wikariusz z Chmielnika i duchowy opiekun komicjum przy tamtejszej parafii. Wraz z siostrą prezydent legionu, panią Marianną na początku października 2019 r. zapoznał parafian Wiernej Rzeki z ideą tej grupy modlitewno-apostolskiej i wygłosił homilię na niedzielnych Mszach św. Przez kilka następnych tygodni tworzący się legion i zgłaszające się osoby formowali przedstawiciele Legionu Maryi z Chmielnika i Łosienia. Potrzeba powstania tej grupy wyszła też w dużej mierze ze strony osób świeckich czynnie zaangażowanych w życie naszej parafii i Kościoła. We Mszy św. inauguracyjnej uczestniczyli także przedstawiciele prezydiów legionowych, które działają w wielu parafiach naszej diecezji oraz siostra prezydent Komicjum w Tarnobrzegu, p. Kazimiera Malinowska.

Niebawem, bo już w przyszłym roku wszyscy członkowie Legionu Maryi obchodzić będą 100-lecie założenia pierwszego Legionu przez Sługę Bożego Franciszka Duffa, który powstał w Dublinie (Irlandia) 7 września 1921 r., czyli w przeddzień święta Narodzenia NMP. Sama grupa, działając na zasadzie wolontariatu, wzoruje się na posłuszeństwie i dyscyplinie, jakie kiedyś obowiązywały w legionach rzymskich. Dziś Legion Maryi obecny jest w ponad 160 krajach i zrzesza ok. 3 milionów aktywnych uczestników i osób wspomagających.