Wielki Piątek w Brazylii - u ks. Piotra Pochopienia

Kiedy 3 lata temu rozpoczynałem pracę w parafii Marquinho nie było tradycji przygotowywania Grobu Pańskiego, a na liturgii Triduum Paschalnego w poszczególne dni było po kilkadziesiąt osób.

Trzy lata temu – w Niedzielę Zmartwychwstania - na Rezurekcji się rozpłakałem jak dziecko. Dlaczego? Nigdy tego nie zapomnę. Na Mszę św. przyszło tylko 37 osób. To były mój czwarty miesiąc posługiwania w tej parafii. Wtedy pamiętając Wielki Tydzień z Polski, kiedy ludzie nie mieścili się w kościele, zapytałem, co ja tutaj robię? Odpowiedź była prosta, mam coś zmienić. Mam tych ludzi przyprowadzić do Chrystusa.

Ile się zmieniło? Na pewno wiele. Dziś się uśmiecham i cieszę się, że moi parafianie mają czas dla Boga.

Życzenia Wielkanocne

Czuwając w zadumie i rozmodleniu w tym świętym czasie przy Grobie naszego Pana Jezusa Chrystusa, pragnę na zbliżające się Święta Wielkanocne przesłać serdeczne życzenia z brazylijskiej ziemi.

Wielkanoc to czas miłości, wybaczenia, rodziny i pokoju. Wielkanoc to czas aby podziękować Bogu za to że dał nam swego Syna, który umarł na krzyżu i Zmartwychwstał dla naszego Zbawienia. Wielkanoc to czas aby podziękować za to wszystko co mamy, za wszystkich bliskich, przyjaciół z którymi siadamy do wielkanocnego śniadania, czas wspomnienia o tych których nie ma wśród nas z różnych powodów…, wspomnienia o tych którzy odeszli do chwały wiecznej. Wielkanoc przeżywana w Roku Miłosierdzia jest także czasem wybaczenia, powrotu do źródła Bożej Miłości i odzyskania tych których zraniliśmy, straciliśmy, czasem przez swoją nieroztropność  …

Sprawmy, aby w Wielkanoc pojawiło się w naszych sercach uczucie nadziei, wiary i zaufania. Jest to dzień cudów.

Życzę abyśmy nie zapomnieli dlaczego obchodzimy Wielkanoc, ale z miłością pamiętali o Bogu i Osobach które Nasz Pan postawił w naszym życiu, a dzięki temu mogliśmy zapisać piękne karty naszej historii życia, którą ciągle piszemy i od nas w dużej mierze zależy jak będą wyglądały kolejne dni, miesiące i lata.

Na ten czas Świąt Wielkanocnych, życzę wszystkim, aby Jezus prawdziwie Zmartwychwstał w naszych sercach, a święta Wielkanocne upłynęły w zgodzie, radości, miłości i wzajemnej pomocy. A w lany poniedziałek niech każdy ode mnie wyleje wiadro wody na osobę którą najbardziej kocha.

DESEJO A TODOS UMA FELIZ PÁSCOA!

Z pamięcią w modlitwie
Ks. Piotr Pochopień