Wielki Post przeżywany w Brazylii

W zawiązku ze zbliżającą się Niedzielę „Ad Gentes” otrzymaliśmy list z dalekiej Brazylii, gdzie od blisko 12 lat posługuje nasz rodak – ks. Piotr Pochopień. Opisuje w nim początek Wielkiego Postu w parafii, w której pracuje. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Czas bardzo szybko płynie i powoli dobiega dwunasty już rok mojej posługi misjonarskiej na Ziemi Brazylijskiej i 6 rok w parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal.

Od połowy grudnia do 4 lutego była przerwa wakacyjna. Kiedy w Polsce są ferie zimowe to w Brazylii są wakacje i odwrotnie. Jest to spowodowane odwrotnością pór roku. Od grudnia rozpoczyna się lato i temperatury nieraz przekraczają ponad 40 stopni Celsjusza.

Przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, 4 lutego w niedzielę, odbyły się całodniowe rekolekcje dla mężczyzn. Rozpoczęły się o godzinie 9.00 Mszą św. i zakończyły się o godzinie 18.00. Dlaczego rekolekcje trwają jeden cały dzień? Gdyż parafia to kościół główny i 16 kościołów filialnych, oddalonych od miasta ponad 50 km. Dlatego też robi się rekolekcje cały dzień. Dla kobiet rekolekcje odbędą się 3 marca. Dlaczego są osobno rekolekcje dla kobiet i osobno dla mężczyzn? Gdyż tereny, na których są kościoły filialne, są rolnicze. Po pierwsze zawsze ktoś musi być w gospodarstwie ze względów bezpieczeństwa, trzeba wydoić krowy, wydać mleko, nakarmić bydło. Gdyby rekolekcje byłyby dla rodzin – z kościołów filialnych nikt by w nich nie uczestniczył.

Jak wyglądały rekolekcje dla mężczyzn? Ja miałem jedną konferencję około godziny, oczywiście była także Msza św. i pozostały czas w tym dniu spowiadałem. Rekolekcje prowadziła grupa różańcowa 15 świeckich mężczyzn z Cascavelu. W rekolekcjach uczestniczyło 637 mężczyzn. Skąd taka dokładność? Ponieważ wcześniej wszyscy podają swoje nazwiska potwierdzając udział. Jest to potrzebne, aby wiedzieć ile przygotować posiłków.

5 lutego wróciły zajęcia w szkole. Dziękując Panu Bogu, że dyrektorzy i większości nauczyciele są wierzący, praktykujący i udzielający się w różnych wspólnotach parafialnych, mogłem zrobić 2-dniowe rekolekcje dla młodzieży starszej. Dla młodszych będą w marcu. Tutaj dzieci uczą się od rana do południa – jedna grupa, od południa do wieczora – druga grupa i trzecia grupa od godziny 18.30 do 23.00 Dlatego rekolekcje prowadziłem dla trzech grup od 8 rano do 23 w nocy.

W niedzielę, 11 lutego 2024 r. rozpoczęliśmy nowy rok katechetyczny. Lekcje religii są w salkach katechetycznych przy parafii. Katecheci uczą religii jako wolontariusze. W mojej parafii posługuje 83 katechetów. Rok katechetyczny rozpoczęliśmy nocnym różańcem ulicami miasta z okazji Światowego Dnia Chorego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę owoców duchowych w Wielkim Poście.

Z pamięcią w modlitwie

ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ Z BRAZYLII

Różaniec ulicami miasta