Wiślica: 700-lecie koronacji króla Władysława Łokietka

W Bazylice w Wiślicy przywołano w niedzielę, 26 stycznia 2020 r. wyjątkowe wydarzenie z historii Polski jakim była koronacja Władysława Łokietka na Króla Polski. Z tej okazji zgromadzeni wierni wspólnie pomodlili się w intencji Ojczyzny.

- To jest wyjątkowy jubileusz dlatego, że często się one nie zdarzają. To podniosła uroczystość dlatego chcieliśmy ją właściwie uczcić modląc się w intencji Ojczyzny i słuchając pięknego koncertu - mówił ks. prałat Wiesław Stępień, kustosz Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy.

W swojej homilii skierowanej do zgromadzonych wiernych proboszcz Wiesław Stępień podkreślił związki Władysława Łokietka z Wiślicą. Między innymi właśnie w tym miejscu modlący się Łokietek otrzymał zapewnienie od Matki Boskiej „Władysławie wstań, idź i zwyciężaj. Ja będę z Tobą". Od tego momentu zaczął on proces jednoczenia ziem polskich, a w 1320 roku został koronowany na króla.

We Mszy św. wzięli udział Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, a także burmistrz Wiślicy - Jarosław Jaworski. Zgromadzeni w bazylice wierni podkreślali swoją radość z dzisiejszego wydarzenia.

- Jako mieszkaniec Wiślicy mam bardzo ciepłe uczucia w stosunku do króla Władysława Łokietka. To właśnie dzięki niemu odbudowana została Polska, a i Wiślica bardzo dużo zawdzięcza temu władcy - mówił Jacek Gocek.

Dopełnieniem dzisiejszej jubileuszowej mszy świętej był koncert pieśni patriotycznych i świątecznych w wykonaniu Chóru z kościoła Garnizonowego w Kielcach, pod dyrekcją Edyty Bobryk.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć