„Wyjść – jak Abraham”

Księża wyświęceni w 1980 roku spotykają się ze sobą regularnie kilka razy w ciągu roku. Z chwilą nominacji na Biskupa Kieleckiego dołączył do naszego grona Ksiądz Biskup Jan Piotrowski, jako że i on został kapłanem w 1980 roku.

Ksiądz Biskup pamięta także o swoich kolegach z diecezji tarnowskiej i dlatego niektóre spotkania rocznikowe są wspólne. Ostatnio w ten sposób odwiedziliśmy Wiślicę i oprócz Mszy św. u stóp Uśmiechniętej Matki Bożej Łokietkowej, zwiedzaliśmy nową ścieżkę archeologiczno-historyczną w podziemiach Bazyliki. Wszyscy byli pod wrażeniem tej pięknej lekcji historii.

Kolejne nasze spotkanie miało miejsce 26 czerwca w Skorzeszycach. W zasadzie byli obecni wszyscy rocznikowi. Najpierw przy kawie była okazja odnowić jedność kapłańską, wymienić poglądy i doświadczenia, powspominać i tak po prostu nacieszyć się sobą.

Głównym punktem spotkania była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. W homilii, nawiązując do czytań mszalnych, mówił on o postawie Abrahama. Ten ojciec naszej wiary musiał wyjść ze swojej ziemi, zostawić dosłownie wszystko, zrezygnować z tego co dotąd stanowiło treść jego życia. Musiał całkowicie zaufać Bogu, by rozpocząć wędrówkę do Ziemi Obiecanej. Każdy kapłan ma być jak Abraham. Musi zostawić wszystko i wyjść, aby rozpocząć nową drogę w jedności z Bogiem. Misja kapłana, jego więź z Chrystusem, owo „wyjście”, które jest odpowiedzią na powołanie, nie może być podyktowane nakazem biskupa, ale ma być osobistą odpowiedzią na Boże wołanie.

Po Mszy św. jednoczył nas obficie zastawiony stół. Następne spotkanie już jesienią w Chęcinach.

Ks. Henryk Makuła
PROBOSZCZ W MAŁOGOSZCZU