Wystawa o biskupie Czesławie Kaczmarku już otwarta

W czwartek, 14 września o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach otworzono wystawę pt. „Czesław Kaczmarek”. Zebrani goście wysłuchali wykładu dra Tomasza Domańskiego z Referatu Badań Historycznych delegatury IPN w Kielcach.

Aresztowanie Biskupa Kaczmarka, było spowodowane antykościelną polityką władz w okresie stalinowskim. –  Zdecydowaliśmy się przygotować tę wystawę w związku z kilkoma rocznicami, które przypadają w 2023 roku. Chodzi przede wszystkim o słynny proces sprzed siedmiu dekad, w którym biskup został skazany na 12 lat więzienia. Prowadzimy serie biografii elementarnych, gdzie pokazujemy życiorysy osób, które odznaczyły się dla Polski w XX wieku. Jedną z takich postaci jest Czesław Kaczmarek – mówi dr. Michał Zawisza z delegatury IPN w Kielcach.

Na wystawie obecny był także Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – To wszystko wpisywało się w dramat ówczesnej Polski, gdzie przede wszystkim zapomniano o człowieku. Ludzie tacy jak Czesław Kaczmarek walczyli z systemem, który mordował niewinnych bądź wtrącał ich do więzień – mówił bp Jan Piotrowski.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Będzie można ją oglądać do końca października, w godzinach od 9 do 17. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” otwarte jest od wtorku do piątku.

tekst za: emkielce.pl