XV Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Wiślicy

Młodzi z całej diecezji spotkali się w Wiślicy w sobotę, 17 czerwca 2017 r. na XV Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży. Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk, a homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski.

W spotkaniu wzięło udział kilkaset osób przybyłych wraz ze swoimi duszpasterzami do kolebki chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Obchody dnia rozpoczęły się zawiązaniem wspólnoty o godz. 10.30. Zebranych powitali organizatorzy: ks. Łukasz Zygmunt – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży i ks. prałat Wiesław Stępień – proboszcz i kustosz wiślickiej Bazyliki. Spotkanie rozpoczęła taneczna animacja poprowadzona przez wspólnotę młodych z parafii Grobu Bożego w Miechowie.

Kulminacyjnym momentem tej części obchodów Diecezjalnego Spotkania Młodych był występ zespołu Stróże Poranka. Jak zaznaczył jego wokalista Paweł „Chusti” Chustak to nie był zwykły koncert, a wspólna modlitwa i uwielbienie Boga poprzez śpiew, taniec i zabawę. Po blisko dwugodzinnym występie, który zapalił każdego do uwielbienia, młodzież z parafii św. Jadwigi w Kielcach przedstawiła sztukę teatralną o św. Bracie Albercie zatytuowaną „Ecce Homo”, która przybliżyła zebranym sylwetkę patrona dnia i obecnego roku.

Ostatnim punktem tej części spotkania było świadectwo świeckiego misjonarza Bartosza Wróblewskiego, który posługiwał w ramach wolontariatu misyjnego w Południowym Sudanie. Spotkanie uwieńczyła wspólna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w Wiślickiej Bazylice oraz Msza św., którą sprawowali nasi biskupi: Jan Piotrowski i Marian Florczyk. Eucharystię koncelebrowało ponad 30 kapłanów – duszpasterzy młodzieży naszej diecezji.

W homilii biskup kielecki wspomniał biskupa Mariana Florczyka, który był inicjatorem wiślickich spotkań. - „To dzięki biskupowi Marianowi gromadzimy się w murach tej prastarej wiślickiej bazyliki już po raz piętnasty".

Biskup nawiązując do posłania apostołów przez Chrystusa wspomniał, że „dziś potrzeba, abyśmy w murach tej czcigodnej Bazyliki w Wiślicy, zapytali siebie, na ile my niesiemy światu Jezusa Chrystusa. Na mocy Chrztu Świętego wszyscy jesteśmy misjonarzami” – dodał biskup. Hierarcha zapytał zebranych, kto jest ochrzczony? Wszyscy podnieśli ręce. Biskup dodał: „My wszyscy jesteśmy misjonarzami”.

- „Każdy, kto przyjmuje dar Ewangelii, zrodzi dobre owoce” – mówił bp Piotrowski, który następnie stwierdził, że „ku takiej ewangelicznej postawie wiary prowadzi nas patron dzisiejszego dnia św. Brat Albert. On był tym, który usłyszał dar Bożego Słowa, pozwolił się wychowywać Bogu do świętości (…). Wszelki wysiłek ewangelizacyjny musi zaczynać się od siebie samego”.

- „Jeżeli zakorzeniamy nasze życie w Chrystusie, zdobywamy nowe kwalifikacje do autentycznego świadectwa wiary (…). Pan Bóg nie przeprowadza specjalnego castingu. Bez względu na nasze ludzkie zasługi, czy osobiste przymioty, chce nas posłać, aby dzielić się z nami ewangelią” – stwierdził kielecki ordynariusz.

Na koniec bp Piotrowski dodał, że „ewangeliczna miłość nie znosi połowiczności, ale cała musi być wierna w relacji do Boga i do bliźniego (…). Pan Jezus patrzy na nas i cierpliwie czeka, daje nam czas, abyśmy wybrali tę właściwą drogę”.

Po homilii zebrana młodzież odnowiła Przyrzeczenia Chrzcielne oraz otrzymała poświęcony krzyż misyjny w pięciu kolorach symbolizujących pięć kontynentów – symbol misyjnego posłania do swoich rodzin, środowisk i wspólnot. Po Komunii słowa wdzięczności wypowiedział ks. Łukasz Zygmunt.

- „Wiślica jest dla diecezji szczególnym miejscem, związanym z kolebką chrześcijaństwa oraz Figurą Madonny Łokietkowej, zwanej Uśmiechniętą. To dlatego właśnie tu młodzież od 15 lat przyjeżdża, by dzielić się wiarą i zaczerpnąć sił do codziennych wyzwań" – mówi ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Dodaje, że w tym roku, którego hasło spotkania brzmiało: „Idźcie i głoście”. Organizatorzy chcieli pokazać młodzieży, że każdy z nich jest posłany, by świadczyć o swojej wierze we własnym środowisku, np. w szkole i na uczelni.

Druga część spotkania w tym roku odbyła się w Kielcach. W amfiteatrze Kadzielnia odbył się koncert „Alleluja, czyli Happy Day 2”, podczas którego wystąpili m.in. Maleo Reggae Rockers, Tau, Mietek Szcześniak, Kasia Moś oraz zespół z Konga.

xmhas

Foto: Krzysztof Pawlik