Z Mniowa - "Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"

27 maja 2017 r. schola i ministranci parafii św. Stanisława w Mniowie wyruszyli pod przewodnictwem ks. Michała Glina na podbój „Wiecznego Miasta”.

Pomysł wyjazdu zrodził się w głowie naszego duszpasterza jeszcze we wrześniu ubiegłego roku i został zaczerpnięty z popularnego serialu telewizyjnego pt. „Ranczo”. Idea była prosta – wspólnym wysiłkiem zdobyć potrzebne fundusze i maksymalnie się zintegrować. Każdy z uczestników wyjazdu brał udział w licznych akcjach, mających na celu zbiórkę pieniędzy, bo jak głosi przysłowie: „Bez pracy nie ma kołaczy.” Podejmowaliśmy zatem różnorakie działania, m. in.: zbieranie jabłek z okolicznych sadów, zbieranie złomu, sprzedaż zniczy, stroików bożonarodzeniowych i wielkanocnych, sprzedaż „papieskich kremówek”.

Należy w tym miejscu złożyć także szczególne podziękowania na ręce naszych głównych sponsorów, którzy w znaczącym stopniu przyczynili się do uskutecznienia tej wspaniałej wycieczki a są nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Fundacja LOTTO Milion Marzeń oraz wójt Gminy Mniów – pan Mariusz Adamczyk.

Dzięki świetnej organizacji wyjazdu, w krótkim czasie udało nam się zwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc, w tym wiele zabytków architektury sakralnej, niezwykle wartościowych  dla kultury chrześcijańskiej. Na własne oczy ujrzeliśmy Plac Świętego Piotra ze słynną Bazyliką Świętego Piotra. Tutaj mieliśmy chwilę czasu, by w skupieniu i ciszy serca pomodlić się przed grobem papieża Polaka – Św. Jana Pawła II.

Niesamowitym wydarzeniem było dla nas także uczestnictwo w niedzielnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem na południowej modlitwie „Regina coeli”. Mieliśmy również szczęście zobaczyć Bazylikę Św. Jana na Lateranie, Bazylikę Św. Pawła za Murami, Bazylikę Matki Bożej Większej z relikwiami Żłóbka Świętego, Koloseum, Panteon, najpiękniejsze fontanny Rzymu, w tym najbardziej znaną barokową Fontannę di Trevi oraz najstarszy plac miejski w Rzymie – Forum Romanum.

Nie mogliśmy także zapomnieć o odwiedzeniu, jakże ważnego dla nas Polaków,  Monte Cassino – wzgórza nad miejscowością Cassino, położonego między Rzymem a Neapolem. To tutaj podczas II wojny światowej miały miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi. W skład tych pierwszych wchodził II Korpus Wojska Polskiego dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W głównej mierze to właśnie dzięki temu Korpusowi alianci zwyciężyli i jako pierwsi zajęli wzgórze. W hołdzie dla wszystkich poległych w walce o wolność Polaków, odśpiewaliśmy na cmentarzu Mazurek Dąbrowskiego i złożyliśmy kwiaty. Wcześniej zwiedziliśmy również usytuowany na szczycie wzgórza słynny klasztor Benedyktynów.

Podczas naszego pięciodniowego pobytu w Rzymie aktywnie uczestniczyliśmy w dwóch Mszach św. w kaplicy, znajdującej się w miejscu naszego zakwaterowania, tj. w  Domu Polskim Jana Pawła II, zajmując się posługą liturgiczną i oprawą muzyczną. Jednej z Mszy św. przewodniczył sam kardynał Kazimierz Nycz.

Należy nadmienić, iż był to także wyjątkowy czas dla naszego niezastąpionego, duchowego przewodnika i fantastycznego organizatora – ks. Michała Glina, który obchodził w Rzymie szóstą rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Z serca życzymy mu błogosławieństwa Bożego na dalsze lata posługi! To on był tak naprawdę jedyną osobą, która od początku wierzyła w sukces całego przedsięwzięcia. Motywowani przez niego udowodniliśmy, że jeśli bardzo się czegoś pragnie, to nie ma rzeczy niemożliwych. Nasza „podróż życia” dobiegła końca. Pozostawiła jednak po sobie ślad, który na długo pozostanie w pamięci…

Katarzyna Polit