Zarząd Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność” z wizytą u biskupa Jana Piotrowskiego

W piątek, 17 czerwca 2022 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski przyjął członkinie Zarządu Oddziału Kieleckiego Stowarzyszenia „Miłość i Odpowiedzialność”.

W ostatnim czasie Stowarzyszenie zostało wpisane do Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej i w ten sposób uzyskało osobowość prawną, co pozwala na pełne realizowanie celów statutowych.

Ksiądz Biskup Jan Piotrowski wyraził swoją aprobatę i uznanie dla tej inicjatywy, jaka wyrosła na gruncie Poradnictwa Rodzinnego naszej diecezji. W spotkaniu wzięli udział Ilona Puchrowicz (Prezes), Ewa Strojwąs (Wiceprezes), Marta Podlipalin (Sekretarz) oraz Elżbieta Wiącek i Maria Boś (Członkinie Zarządu), a także ks. Artur Skrzypek, Dyrektor Wydziału ds. Małżeństw i Rodzin. Funkcję Skarbnika pełni Maria Szastak. Zarząd Stowarzyszenia zwrócił się do Księdza Biskupa z prośbą o pasterskie błogosławieństwo i mianowanie Asystenta Kościelnego dla Stowarzyszenia.

Jak czytamy w Statucie, „celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rodziny, a w szczególności propanowanie idei odpowiedzialnego rodzicielstwa, kształtowanie postawy szacunku dla życia ludzkiego, upowszechnianie metod naturalnego planowania rodziny w różnych środowiskach społecznych i zawodowych oraz wspomaganie rodzin w kształtowaniu ich życia zgodnie z zasadami etyki katolickiej.” Ważnym elementem w programie działania Stowarzyszenia jest inicjowanie i prowadzenie badań naukowych w celu doskonalenia istniejących metod i poszukiwania nowych naturalnego planowania rodziny. Jest to szczególnie ważne w dobie nieustannego postępu w dziedzinie medycyny i dyscyplin zajmujących się człowiekiem w zakresie jego struktury psychofizycznej. Systematyczne szkolenie i formacja członków Stowarzyszenia, którzy niemal w całości pełnią posługę w ramach Poradnictwa Rodzinnego w Parafialnych Poradniach Rodzinnych, daje dodatkowe możliwości dla podnoszenia kompetencji Doradców Rodzinnych. Innym ważnym zadaniem Stowarzyszenia jest reprezentowanie  interesów rodzin wobec władz publicznych oraz zajmowanie stanowiska i wyrażanie opinii w sprawach dotyczących szacunku dla ludzkiego życia i godności jego przekazywania.

Na zakończenie spotkania Ksiądz Biskup wyraził radość z zaangażowania  kolejnych osób świeckich w Duszpasterstwo Rodzin naszej diecezji, a także gotowość do udzielania wsparcia dla podejmowanych przez Stowarzyszenie zadań na rzecz małżeństwa, rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa.

(xas)