Żyjmy liturgią miłosierdzia

Trwa Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Jest on po to, „aby w codzienności żyć miłosierdziem, które od zawsze Ojciec nam ofiaruje” (MV 25). Naszą troską niech będzie wprowadzanie wiernych w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, która dla liturgii i życia Kościoła stanowi źródło i wypowiada się w nich na różne sposoby. Eucharystia, jako źródło mocy dla życia kształtowanego Bożym miłosierdziem, winna być sprawowana ze szczególnym pietyzmem i z wykorzystaniem wszystkich możliwości, jakich dostarczają księgi liturgiczne.

Dla pogłębionego więc przeżywania Roku Miłosierdzia ważne jest między innymi obfite korzystanie z tekstów liturgicznych, zwłaszcza z formularzy mszalnych. Należałoby, gdy na to pozwalają przepisy liturgiczne, wykorzystywać częściej formularz mszalny o Bożym Miłosierdziu wraz z IV i V Modlitwą Eucharystyczną „C”, jak również formularz o Maryi Matce Miłosierdzia.

Wspomniane teksty znajdziemy w aktualnie używanym Mszale Rzymskim do użytku Kościoła w Polsce.

Na dniach ukaże się uzupełnione wydanie, przygotowywanego przez Wydawnictwo św. Stanisława BM w Krakowie, „Mszału Miłosierdzia - Msze Święte o Miłosierdziu Bożym”.
Zwróćmy uwagę na homilie, które mogą być kształtowane bądź to na podstawie Liturgii słowa, bądź na podstawie tekstów formularzy mszalnych.

Ks. dr Mirosław Cisowski
Dyrektor Duszpasterstwa