25-lecie parafii w Laranjal - w dalekiej Brazylii

Otrzymaliśmy list od naszego misjonarza ks. Piotra Pochopienia, który jest proboszczem parafii św. Piotra Apostoła w Laranjal w Brazylii. Zachęcamy do lektury.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Serdecznie pozdrawiam z Ziemi Brazylijskiej! W niedzielę, 21 sierpnia 2022 r. moja parafia pod wezwaniem św. Piotra Apostoła w Laranjal obchodziła jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Jest to młoda parafia, podobnie jak i cały Kościół Brazylijski.

Moja parafia jest położona na wysokości 740 metrów i ma powierzchnie 717,67 km kwadratowych (dla porównania diecezja kielecka ma powierzchnię 8.319 km kwadratowych. To oznacza, że diecezja kielecka jest tylko 11,5 razy większa od mojej parafii). Jestem jedynym duszpasterzem dla prawie 11.000 wiernych. Parafia moja to kościół główny i 16 kościołów filialnych.

Do jubileuszu przygotowywaliśmy się duchowo poprzez różnego rodzaju spotkania modlitewne. Ukończyliśmy również kapitalny remont kościoła. Za pomoc w remoncie kościoła chciałbym serdecznie podziękować Biskupowi Kieleckiemu Janowi Piotrowskiemu, kapłanom naszej diecezji i wszystkim wspierającym posługę misjonarzy. To dzięki ofiarom przywiezionym z urlopu mogłem skończyć remont kościoła. Kościół jest misyjny, dlatego wspólnie na całym świecie budujemy Kościół Chrystusowy – ten duchowy i materialny, wspierając się nawzajem przez modlitwy i ofiary.

Dzień jubileuszu rozpocząłem od pobłogosławienia i zawierzenia miasta naszemu patronowi – św. Piotrowi. Zajęło to tylko 5,5 godziny jazdy konnej. O godzinie 16.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Amiltona, kapłanów którzy wcześniej posługiwali jako proboszczowie w Laranjal, w uroczystości także uczestniczył emerytowany biskup Giovanni, który erygował parafię (Bp Giovanni w tym roku skończy 95 lat). Mszę św. rozpoczęliśmy od zawierzenia naszych rodzin patronce Brazylii – Matce Bożej z Aparecidy i umieszczeniem kopi figury, którą otrzymaliśmy dla parafii z sanktuarium Aparecida.

Po Mszy św. odbyło się godzinne przedstawienie teatralne „Życie św. Piotra Apostoła” przygotowane przez teatr parafialny. Po przedstawieniu była wspólna darmowa kolacja, w której uczestniczyły 973 osoby.

Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, pamiętam o wszystkich darczyńcach w modlitwie i proszę o modlitwę, abym miał siłę w dalszym posługiwaniu na Ziemi Brazylijskiej.

Ks. Piotr Pochopień
MISJONARZ W BRAZYLII