OGÓLNOPOLSKA STRONA ERM
www.erm.pl
PIOSENKA ERM
„Eucharystio nie możemy żyć bez Ciebie”
CZYM JEST EUCHARYSTYCZNY RUCH MŁODYCH (ERM)?
Jako duszpasterze dostrzegamy brak dzieci i młodzieży w naszych parafiach na niedzielnej czy świątecznej Eucharystii. Problemem jest – jak wielu myśli – „nieatrakcyjność parafii”, gdzie oferta dla dzieci, młodzieży i ich rodziców zaangażowania się w grupę lub wspólnotę czy ruch religijny, wydaje się niewystarczająca z oczekiwaniami Parafian. Bywa nadto i tak, że takowe wspólnoty są w parafii tylko z „nazwy”, gdyż postępująca laicyzacja lub „bożek” tzw. braku czasu u młodszych i starszych Parafian, nie pozwala na ich prowadzenie i rozwój. W tych okolicznościach istnieje pokusa, by wszelkie działania w parafii sprowadzić do „tradycyjnego duszpasterstwa”. Nic w tym przecież złego, gdy weźmie się pod uwagę „specyfikę parafii” oraz – nadto często przywoływaną – sytuację pandemii. Czy wolno nam jednak zapominać o posłaniu jakie mamy jako duszpasterze od Chrystusa (por. Mt 28,19n) i o mocy Jego Ducha, który w nas i przez nas działa, aby „na peryferiach świata” – wg słów papieża Franciszka - jaką jest nasza parafia, wciąż szukać i przyprowadzać ludzi do Dobrego Pasterza? (por. J 10,1-10). Nie! I dlatego tworzymy Eucharystyczny Ruch Młodych!
ERM powstaje przy konkretnej parafii. Stąd też pierwszymi, którzy powinni się z nim zapoznać (zob. poniżej O EUCHARYSTYCZNYM RUCHU MŁODYCH) są ks. Proboszczowie i ks. Prefekci oraz Katecheci. To ich pozytywne spojrzenie na ERM jako nową wspólnotę w parafii, zaowocuje jej powstaniem. Oczywiście, przy tworzeniu grup ERM w parafii, korzystamy z pomocy i doświadczenia Moderatora Diecezjalnego oraz dostępnych materiałów na internetowej stronie http://www.erm.pl. Z tymi zapoznają się duszpasterze oraz wytypowani przez nich Opiekunowie grup (najlepiej Rodzic lub Rodzice dzieci kandydatów lub już będących w Ruchu). Oni to korzystają z formacji proponowanej przez ERM dla Animatorów (otrzymują materiały formacyjne i konspekty spotkań w grupie za pośrednictwem duszpasterza odpowiedzialnego w parafii za ERM od Moderatora Diecezjalnego). Spotkania w grupie 10 – 15 osobowej powinny odbywać się w każdym tygodniu, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu – najlepiej w pierwszy czwartek miesiąca (jeśli posługuje w parafii tylko jeden kapłan, by spotkanie połączone z adoracją i rozważaniem Bożego słowa, nie kolidowało ze spowiedzią pierwszo piątkową) lub w pierwszy piątek miesiąca (gdy w parafii pracuje kilku kapłanów i jeden z nich może przygotować z członkami ERM oprawę Mszy św., oraz adorację Najświętszego Sakramentu). W ten sposób zauważmy, że poza celami ERM jakie realizujemy, mamy także większy udział Parafian (dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków) w kulcie Najświętszej Eucharystii i Jezusowego Serca oraz więcej penitentów w kościele. Nadto, obecność członków ERM i ich zaangażowanie w przygotowanie liturgii Mszy św. i celebracji liturgicznych Wielkiego Tygodnia, Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia oraz Uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i Bożego Ciała oraz jej Oktawy, będą wymownym znakiem wobec parafii „żywej wspólnoty”, która daje świadectwo wiary w Jezusa i ku Niemu prowadzi.
ERM jest więc miejscem w którym możemy doświadczyć obecności JEZUSA jako PRZYJACIELA (w rodzinie, w szkole, w parafii), który stając się EUCHARYSTYCZNYM CHLEBEM jest dla WSZYSTKICH. Jan Paweł II pisał, że Jezus w „Eucharystii to brama do nieba, która otwiera się na ziemi” (EE 19). Może więc WARTO utworzyć w parafii ERM?
KONTAKT:
Dyrektor Krajowy ERM (od 14.06.2019)
ks. Grzegorz Wiśniewski (Archidiecezja Katowicka)
tel. 519 546 317 / e-mail: grzegorz.wisniewski@katowicka.pl
Diecezjalny Moderator ERM (od 26.02.2021)
ks. dr Andrzej Kaleta
tel. 796-388-236 / e-mail: erm.kielce@gmail.com
Sekretariat ERM
s. Mariola Ziółkowska USJK
tel. 883 006 810 / e-mail: sekretariat@erm.pl
________________
O EUCHARYSTYCZNYM RUCHU MŁODYCH
Krótka historia Eucharystycznego Ruchu Młodych
(zob. https://erm.archpoznan.pl/o_erm/)
1. Korzenie – Apostolstwo Modlitwy – II połowa XIX wieku
2. 1914 r. – powstanie „Krucjaty Eucharystycznej”
Po orędziu papieża Benedykta XV, wzywającym dzieci całego świata do modlitwy o pokój, jezuita o. Bessier zakłada „Krucjatę Eucharystyczną” jako organizację dla dzieci w ramach Apostolstwa Modlitwy
3. 1925 r. – pierwsze wspólnoty „Krucjaty Eucharystycznej” w Polsce
1 stycznia 1925 r. zostaje założone przez św. Urszulę Ledóchowską pierwsze koło Krucjaty w Pniewach k/Poznania
4. 1960 r. – przekształcenie „Krucjaty Eucharystycznej” w „Eucharystyczny Ruch Młodych” za radą papieża Jana XXIII
5. 1985 r. – reaktywowanie ERM w Polsce
CELE ERM:
* Wdrażać dzieci do czynnego udziału we Mszy św. oraz innych form kultu Eucharystii;
* Ukazać Jezusa Eucharystycznego jako Przyjaciela;
* Rozbudzić w dziecku pragnienie modlitwy i nauczyć różnych jej form;
* Rozwijać postawy eucharystyczne: adoracja, postawa wobec Słowa Bożego, postawę jedności i miłości oraz wdzięczności;
* Uczyć dzieci systematycznej pracy nad sobą;
* Pogłębiać więź dzieci z Kościołem i parafią oraz zaprawiać do apostolstwa w różnego rodzaju grupach duszpasterskich.
ZASADY ERM
(zob. https://erm.archpoznan.pl/zasady/)
1. Żyj Mszą Świętą
Naszym Królem jest Jezus Eucharystyczny, staramy się więc często spotykać się z naszym najlepszym Przyjacielem.
2. Czytaj Ewangelię
Każdy powinien karmić się nie tylko Chlebem Eucharystycznym, ale i Słowem, które Pan Bóg kieruje do nas.
3. Kochaj Bliźnich
Owocem miłości do Pana Jezusa i życia Eucharystią jest miłość naszych bliźnich.
4. Bądź trzynastym apostołem
Każdy z nas jest wezwany, by dołączyć do grona dwunastu Apostołów i stać się świadkiem Pana Jezusa.
GRUPY FORMACYJNE
(zob. https://erm.archpoznan.pl/grupy_formacyjne/)
I. Tropiciele Jezusa
W pierwszej grupie dzieci zapoznają się z Eucharystycznym Ruchem Młodych. Przyjmują zaproszenie Jezusa do przyjaźni z Nim oraz do troski o szerzenie Królestwa Serca Jezusa we własnym życiu, jak również w swoich rodzinach i środowisku. Odkrywają znaczenie zasad, które mają stać się filarami ich życia.
Po zakończeniu tego etapu formacji dzieci są uroczyście przyjmowane do wspólnoty ERM i na znak przynależności do Ruchu otrzymują żółtą chustę.
II. Uczniowie Jezusa
W drugiej grupie, w oparciu o Ewangelię, dzieci poznają osobę Jezusa, którego pragną naśladować w różnych sytuacjach życia.
Ten etap formacji kończy się złożeniem przyrzeczeń wierności Jezusowi. Podczas tej uroczystości następuje również wręczenie odznaki ERM oraz Legitymacji Członka ERM.
III. Apostołowie dzisiaj (kl. III i IV):
Ten rok formacyjny skoncentrowany jest wokół Apostołów, których żarliwość o zdobycie wyznawców Jezusa, Syna Bożego, zdumiewa, zachwyca i wydobywa z duszy pytanie: „Skąd oni to mają? Co zrobić, żeby być takimi jak oni?”.
IV. Poszukiwacze Prawdy (kl. V i VI):
To nawiązanie do Formacji Wstępnej w świetle sakramentów chrztu i pojednania. Dla zaawansowanych ERM-owiczów jest to pogłębienie treści poznanych na początku formacji, czyli czym jest ERM i dlaczego warto skorzystać z tej formacji?
Również ten etap formacji dla początkujących, a dzieci starszych klas szkoły podstawoej, kończy się uroczystym wprowadzeniem do wspólnoty ERM oraz przyjęciem żółtej chusty.
V. Odkrywcy Skarbu (kl. VII i VIII):
Piąta grupa to czas na pogłębianie tajemnicy Eucharystycznej Miłości silniejszej niż grzech i śmierć. Tematy pomagają odkrywać skarb Eucharystii i Bierzmowania, oraz budzić w młodym człowieku pragnienie, by żyć pełnią życia.
Na koniec tego etapu formacji początkujący ERM-ici otrzymują odznaki ERM oraz Legitymację Członka ERM.
VI. Powołani i Posłani (szkoła średnia):
W ostatniej grupie formacyjnej młodzież wprowadzana jest w piękno życia rozumianego jako dar dla innych. Odsłania różnorodność dróg w kroczeniu przez życie razem z Bogiem. Wyczula słuch serca na głos Pana Boga, który pragnie pomóc w odkrywaniu osobistego powołania do bycia Jego apostołem, a przez to do kroczenia drogą radości i pokoju, drogą zbawienia.
Ten rok formacji ma uzdolnić młodego ERM-itę do podjęcia decyzji, gdzie będzie kontynuował swoją dalszą formację? Swoją decyzję potwierdzi podczas uroczystej „ceremonii posłania”.
ZNAKI
(zob. https://erm.archpoznan.pl/znaki/)
Chusta, obrączka, krzyż…
Chusta jest zewnętrzną oznaką przynależności do Eucharystycznego Ruchu Młodych. Jednakowy kolor chust wskazuje na jedność wszystkich jej członków. Natomiast ich żółta barwa oznacza światło i majestat Pana Boga.
Żółta chusta związana białą obrączką nawiązuje do żółto-białej flagi Watykanu i jest także znakiem zależności Ruchu od papieża oraz duchowego członkostwa w Gwardii Papieskiej.
Biały kolor obrączki, którą związana jest chusta, symbolizuje także czystość, do której wzywa każdego sam Jezus Chrystus.
Odznaka członka Ruchu ma kształt krzyża otoczonego kołem z napisem: Króluj nam Chryste! To pozdrowienie przypomina, że Królem jest Jezus.
W środku krzyża znajdują się symbole Eucharystii: kielich i Hostia. Ma to przypominać, że rycerz jest zawsze w służbie Jezusa Eucharystycznego, a jego życie umocnione Komunią Świętą ma promieniować cnotami.
Litery umieszczone na Hostii: IHS oznaczają imię Jezus, a Krzyż – oznacza, że Jezus przez cierpienie zbawił świat.
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Czarnca
i w parafii Łączna.
† Bolesław Balikowski 1981
† Andrzej Biernacki 2013
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl