40 czuwanie w Nowym Korczynie za nami!

Już po raz czterdziesty czciciele św. Kingi przybyli do Nowego Korczyna. Zebranych przywitał kustosz sanktuarium ks. Paweł Majewski.

Po oddaniu czci relikwiom Świętej Księżnej uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie zaprezentowali rozważania i wiersze ukazujące piękno kapłańskiego powołania. Teksty przeplatane były pieśniami ku czci św. Kingi.

Ks. Proboszcz poświęcił sól i wodę. Następnie pielgrzymi i parafianie włączyli się w modlitwy odczytane przez panie ze Stowarzyszenia Korczynian nad Nidą oraz odmówili różaniec przeplatany licznymi podziękowaniami i prośbami, z którymi tak jak co miesiąc przybyli do sanktuarium.

Na Eucharystię do Sanktuarium Św. Kingi przybyli kapłani z Diecezji Tarnowskiej i Kieleckiej, którzy tego dnia obchodzili rocznice święceń prezbiteratu. Mszy św. przewodniczył ks. profesor Ryszard Banach, który w tym dniu obchodził 52 rocznicę święceń prezbiteratu. Słowo Boże wygłosił ks. dr Jacek Soprych z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział: ks. prałat Stanisław Czachura, który świętował 64 rocznicę święceń prezbiteratu, ks. Kazimierz Starzec, który w tym dniu obchodził 52 rocznicę święceń prezbiteratu, ks. proboszcz Marian Kujda z Parafii Borusowa, który przybył z Parafianami, ks. Marek Małczęć - dziekan naszego dekanatu i proboszcz parafii Stary Korczyn, ks. Marek Wesołowski - proboszcz parafii Strożyska. W tym dniu sanktuarium odwiedził także ks. dr Andrzej Kwaśniewski z Kielc. Ks. kan. Stanisław Kondrak - kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zaprosił pielgrzymów na czuwanie w Szczaworyżu, które odbędzie się w środę, 12 czerwca o godz.19.00. Ks. dr Jacek Soprych wprowadził uczestników czuwania w modlitwę Apelu Jasnogórskiego. Liturgię Słowa przygotowali przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej.

Ks. kustosz Paweł Majewski podziękował przybyłym pielgrzymom i parafianom oraz zaprosił na Diecezjalną Pielgrzymkę, która odbędzie się w sobotę 20 lipca 2019 r. - w dniu odpustu św. Kingi pod patronatem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego. Uroczystości będzie przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Początek uroczystości o godzinie 11.00 przy źródełku św. Kingi. Następnie odbędzie się procesja do kościoła św. Stanisława - czyli do Diecezjalnego Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie. W sanktuarium będzie możliwość przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania. O godzinie 12.00 rozpocznie się Eucharystia, którą wraz z kapłanami będzie sprawował Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. Następnie pielgrzymi przejdą na Rynek w Nowym Korczynie, gdzie obędą się przemówienia władz samorządowych i młodzież ze szkoły w Nowym Korczynie przedstawi inscenizację ukazującą sceny z życia św. Kingi. Następnie będziemy uczestniczyć w koncercie zespołu „Kerygmat" z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i w spotkaniu z przedstawicielami Kieleckiego Seminarium. Więcej szczegółowych informacji znajdziemy na stronie sanktuariumkingi.pl, na plakatach i banerach. Zgłoszenia grup pielgrzymkowych można wysyłać na adres pielgrzymka@sanktuariumkingi.pl.

Św. Kinga jako księżna sprawująca władzę okazała się prawdziwą matką szczególnie ubogich i uciśnionych, dlatego też Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy dekretu z 27 października 2006 r. zatwierdziła św. Kingę jako patronkę samorządowców w Polsce.

Wszystkim kapłanom obchodzącym w tych dniach jubileusze i rocznice przyjęcia święceń kapłańskich składamy najlepsze życzenia. Przeżywając rok pod hasłem „W mocy Bożego Ducha" życzymy wielu łask Bożych w dziele ewangelizacji.

Maria Błach, ks. Paweł Majewski

Foto: Ligia Płonka