45 lat w służbie Bogu i ludziom

W środę, 7 czerwca 2023 r. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, kapłani diecezji kieleckiej rocznika święceń 1978, dziękowali Bogu za 45 lat kapłaństwa.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda, który święcenia prezbiteratu przyjął dnia 11 czerwca 1978 r. w kościele parafialnym w Kazimierzy Małej z rąk ówczesnego Biskupa Kieleckiego Jana Jaroszewicza. Eucharystię koncelebrowali również kapłani jubilaci z diecezji sieleckiej i drohiczyńskiej.

Unicka parafia w Pratulinie powstała w 1676 r. Należała do unickiej diecezji chełmskiej. Na niewielkim placu, w 1852 r., ks. Michał Mazanowski, pobudował kościołek. Cerkiew była drewniana, na podmurówce i przykryta gontem. Wnętrze cerkwi było bardzo proste.Ołtarz był drewniany z małym tabernakulum na środku. Obok stały figury apostołów Św. Piotra i Pawła. W nastawie umieszczono olejny obraz Narodzenia NMP. Był też obraz św. Mikołaja i inna ikona Bożej Rodzicielki. Unici sprawowali Świętą Liturgię Św. Jana Chryzostoma z elementami liturgii łacińskiej. Rozpoczynała ją proskomidia, obrzęd przygotowania chleba i wina. Śpiewano ektenie, litanie. Liturgię słowa rozpoczynało wniesienie Ewangelii, tzw. Małe Wejście. Wielkie Wejście z chlebem i winem rozpoczynało liturgię eucharystyczną. Po konsekracji następował obrzęd komunijny podczas którego włączono imię przyjmującego Komunię Świętą. Tutaj, dnia 24 stycznia 1874 r. w obronie wiary i jedności Kościoła zginęli unici, beatyfikowani przez Jana Pawła II w Rzymie dnia 6 października 1996 r.

Ks. Krzysztof S. Tkaczyk

Fot. Facebook.com/DiecezjaSiedlecka