9 rocznica wyboru Franciszka

W niedzielę, 13 marca 2022 r. obchodziliśmy dziewiątą rocznicę wyboru kardynała Jorge Maria Bergoglio na Stolicę Piotrową. Franciszek został 266. papieżem w historii.

Dokładnie 11 lutego 2013 r. Benedykt XVI ogłosił całemu światu swoją rezygnację z urzędu papieża. Stało się to w czwartek, 28 lutego. Kardynałowie ustalili, że 12 marca rozpocznie się konklawe, które wybierze nowego Ojca Świętego. Na wybór nie czekaliśmy jednak długo. Już w środę, 13 marca, ogromny tłum i miliony na całym świecie, śledzący transmisję z Placu Świętego Piotra w Rzymie, zauważył wydobywający się z komina nad Kaplicą Sykstyńską biały dym.

Wówczas na balkonie Bazyliki św. Piotra pojawił się kardynał Louis Tauran, który wypowiedział wówczas formułę „Habemus Papam”. Dowiedzieliśmy się, że 266. papieżem został Jorge Maria Bergoglio. Przyjął on imię, jakiego nie posiadał dotąd żaden z papieży – Franciszek. I to właśnie życiorys świętego z Asyżu będzie miał silny wpływ na pontyfikat papieża z Argentyny.

„Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że zadaniem konklawe było dać Rzymowi biskupa. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie poszli znaleźć go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie, wspólnocie diecezjalnej Rzymu, której jestem biskupem. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego emerytowanego biskupa Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Madonna go strzegła.

A teraz zacznijmy tę wspólną drogę, biskupa i ludu, drogę Kościoła Rzymu, który przewodzi w miłości wśród wszystkich Kościołów. To droga braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za nas, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo. Życzę wam, by ta droga Kościoła, którą dziś zaczynamy, na której będzie mi pomagał kardynał wikariusz tu obecny, była owocna dla ewangelizacji tego zawsze pięknego miasta”, mówił w swoim pierwszym przemówieniu Ojciec Święty.

Franciszek napisał trzy encykliki, pięć adhortacji apostolskich oraz sześć listów apostolskich. Odbył 33 podróże apostolskie. W 2016 roku papież odwiedził również Polskę podczas Światowych Dni Młodzieży. W listopadzie 2021 roku spotkał się z biskupami diecezji kieleckiej podczas wizyty „Ad limina Apostolorum”. Otrzymał wówczas od Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego pamiątkowy album o Bazylice Katedralnej.

Papież zachował biskupią dewizę Miserando atque eligendo zaczerpniętą z komentarza do powołania św. Mateusza autorstwa św. Bedy Czcigodnego. 18 marca 2013 podano także, że papież Franciszek zatrzyma swój dotychczasowy herb. Inauguracja pontyfikatu miała miejsce 19 marca.

tekst za: em.kielce.pl