90 lat parafii Wierna

W niedzielę, 22 października 2023 r. o godz. 16.00 w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Wiernej Rzece  miała miejsce uroczystość 90-lecia erygowania Parafii.

Położona w Dolinie Chęcińskiej parafia w Wiernej p.w. Najświętszego Serca Jezusa, została erygowana 16 października 1933 r. przez Księdza Biskupa Augustyna Łosińskiego.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W czasie Ecuharystii miała miejsce konsekracja nowego ołtarza. Ksiądz Biskup namaścił ołtarz olejem Krzyżma Świętego, czyniąc na nim pięć krzyży i okadził ołtarz, bo jak uczy nas Sobów Watykański II „poprzez święte znaki, Kościół stale uobecnia ofiarę nowego przymierza przypieczętowanego przez Jezusa na ołtarzu krzyża". Ksiądz Biskup wskazał wszystkim, iż ołtarz jest źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody, z którego wierni czerpią ducha wzajemnej miłości.

Czas ten był poprzedzony Misjami Świętymi prowadzonymi przez ks. prof. Zbigniewa Trzaskowskiego. Myślą przewodnią Misji był temat: „Rodziną Boża jesteśmy". Przez cały tydzień parafianie licznie gromadzili się w świątyni aby modlić się na różańcu i uczestniczyć we Mszy św. słuchając nauk, które kierował do nas Ksiądz Profesor.

Bp Andrzej Kaleta w swoim słowie nawiązał do nauczania Papieża Franciszka o Eucharystii. - Jak mówi papież Franciszek: „Nasza pamięcią powracamy do ołtarza krzyża, gdzie dokonana została pierwsza ofiara. Krzyż bowiem – mówi papież – był pierwszym ołtarzem chrześcijańskim".

Ksiądz Biskup sprawując Mszę św. prosił, aby Pan Bóg swoją nocą uświęcił ołtarz, a paląc na nim kadzidło prosił, aby nasza modlitwa wznosiła się z tego ołtarza do Boga. Nakrywając ten ofiarny stół świątecznym obrusem i ustawiając na nim świece prosiliśmy, aby zajaśniało nam i ogarnęło nas światło Chrystusa. Biskup przypomniał, że ołtarz dla chrześcijan nie oznacza tylko kamienia przykrytego obrusem, lecz nade wszystko Ciało Jezusa Chrystusa.

Na koniec bp Andrzej Kaleta podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania tego pięknego, nowego ołtarza - szczególnie ks. proboszczowi Wiktorowi Walosze, który przygotował nowy ołtarz i doprowadził do jego poświęcenia; każdemu z darczyńców, projektantowi ołtarza, wykonawcom, obecnym kapłanom rodakom, służbie liturgicznej, chórowi, parafianom i gościom.

Ks. Sylwester Durlik