Abp Henryk Jagodziński na Dniu Ministranta: W Ghanie kiedy pada deszcz ludzie się cieszą!

Za nami 23. Diecezjalny Dzień Ministranta. W tym roku Liturgiczna Służba Ołtarza spotkała się w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju.

W tym roku święto ministrantów odbyło się pod hasłem „Wierzymy w Kościół Chrystusowy”. W ten temat ministrantów wprowadził ks. Ireneusz Kamiński, wikariusz parafii Grobu Bożego w Miechowie. Następnie świadectwem swojej wiary podzieli się z nimi alumn IV roku – Jakub Sobótka.

Centralnym punktem spotkania była jednak Msza św., której przewodniczył arcybiskup Henryk Jagodziński, Nuncjusz Apostolski w Ghanie.

– Sam byłem ministrantem i co prawda nie pełniłem wielkich funkcji, ale cieszyłem się, że mogę być blisko Ołtarza. Żyjemy w bardzo specyficznych czasach, gdzie jest bardzo dużo zamieszanie, dlatego możemy z bliska patrzeć na Jezusa, który wskazuje właściwy kierunek. Chciałbym wam pogratulować odwagi, że wśród tak wielu możliwości do rozwijania swoich pasji, poświęciliście czas na służbę Bogu. Według mnie bycie ministrantem to pewne powłanie – zaznaczył w homilii arcybiskup.

W trakcie liturgii błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym otrzymało 40 ministrantów. Jednym z nich jest Szymon Gołdyn, z parafii Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie.

– Jestem ministrantem od siedmiu lat, a u początku mojej drogi była ciekawość. Chciałem stać przy Ołtarzu, aby lepiej poznać przebieg liturgii. Uświadomiłem sobie, że uczestnictwo w Mszy, to nie tylko modlitwa, ale także służba. Dzięki temu, jako młody chłopak, mogłem coraz głębiej przeżywać całą liturgię. Podczas każdej Eucharystii z bliska dostrzegać, jak dokonuje się cud przemienienia wody i wina w Krew, a chleba w Ciało Jezusa – opowiadał nowy ceremoniarz.

Po liturgii uroczyście zakończono rozgrywki Ligi Ministranckiej, poprzez wręczenie pucharów zwycięzcą. Finałem spotkania był mecz, w którym zmierzyli się nasi księża, wicemistrzowie Polski w futsalu, z ministrantami z Łopuszna, którzy reprezentowali diecezję kielecką na ogólnopolskim turnieju. Ministranci musieli uznać doświadczenie kapłanów, przegrali 2:7.

– Najważniejsze dla mnie w byciu jest to, że jest blisko Boga. Jednak cieszę się także, że mogę rozwijać swoją pasję. Mecz z księżmi był bardzo fajny, to bardzo ciekawe doświadczenie. Dla mnie to pierwsze takie spotkanie, muszę przyznać, że dobrze grają, ale my byliśmy w trochę okrojonym składzie. Dzisiaj ulegliśmy, ale mam nadzieję, że w przyszłości się zrewanżujemy – powiedział Szymon Szymkiewicz, ministrant z Łopuszna.

W 23. Diecezjalnym Dniu Ministranta w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju wzięło udział 928 osób. Najwięcej, 51 ministrantów przyjechało z Krajna. Kolejny DDM odbędzie się 21 września 2024 w parafii pw. Grobu Bożego w Miechowie.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Arcybiskupa i galeria zdjęć