Abp Henryk Jagodziński na obradach konferencji biskupów Ghany

W dniu dzisiejszym, 8 listopada 2021 r., uczestniczyłem w uroczystym otwarciu Plenarnego Posiedzenia Konferencji Katolickich Biskupów Ghany. Co roku, to plenarne posiedzenie odbywa się w innej diecezji. W tym roku odbyło się w diecezji Wa, na północy Ghany.

Przybyli arcybiskupi i biskupi z trzech archidiecezji, szesnastu diecezji i jednego wikariatu apostolskiego. Biskupi przyjechali już 5 listopada. Dnia następnego po przyjeździe złożyli kurtuazyjne wizyty tradycyjnym wodzom oraz władzom państwowym i samorządowym.

W niedzielę, biskupi odprawiali Msze Święte w różnych parafiach diecezji. Tematem tegorocznej konferencji jest Papieska encyklika „Fratelli tutti i Covid 19: duszpasterskie możliwości i wyzwania w Ghanie”. Sama uroczystość trwała prawie 5 godzin i miała miejsce w sali parafialnej przy katedrze w Wa.  Oprócz Biskupów, księży i sióstr zakonnych byli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, byli też tradycyjni wodzowie, przedstawiciele wojska i policji oraz wielu organizacji katolickich. Byli także przedstawiciele kościołów protestanckich oraz wspólnoty muzułmańskiej. Wszystkich zgromadzonych było około 1000 osób. Było to jednym słowem wielkie święto dla całego regionu. Poszczególne wystąpienia były przerywane występami folklorystycznych zespołów dzieci i młodzieży. Konferencja potrawa do 13 listopada.

Podczas dzisiejszej porannej Mszy Świętej, której przewodniczyłem, powiedziałem do biskupów, że jeszcze jako kleryk słyszałem, że najtrudniej jest mówić kazania do księży, a co dopiero do biskupów. Oczywiście wywołało to fale wielkiej radości. Powiedziałem także, że dobrze jest czasem przypomnieć sobie rzeczy, które wydaje się, że są nam dobrze znane, aby odkryć w nich nowe treści, albo zwrócić uwagę na to, co umykało naszej uwadze. Ponieważ, jak mówili starożytni, repetitio mater studiorum est, tzn. powtarzanie jest matką studiowania.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie