Abp Henryk Jagodziński spotkał się z Episkopatem Ghany

W czwartek, 15 października 2020 r. w katedrze w Akrze, arcybiskup Henryk M. Jagodziński przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej razem z biskupami Ghany.

Przed Mszą św., w imieniu Konferencji Episkopatu Ghańskiego, nowego Nuncjusza przywitał Wiceprzewodniczący J.E. Abp Charles Palmer-Buckle, Arcybiskup Cape Coast. Przewodniczący Konferencji, J.E. abp Philip Naameh, arcybiskup Tamale, wygłosił zaś homilię.

Biskupi wyrazili swoją radość z obecności Nuncjusza, po prawie półtorarocznej przerwie, kiedy poprzednik arcybiskupa Jagodzińskiego, wyjechał z Ghany w celi objęcia Nuncjatury w Lubljanie. W wypowiedzianych  życzeniach, życzyli także owocnej misji w Ghanie.

Abp Jagodziński przekazał zgromadzonym pozdrowienia od Ojca Świętego i jego zapewnienia o modlitewnej pamięci. Podczas Mszy św. Ksiądz Nuncjusz wręczył także paliusz, J.E. Abp. John Bonaventure Kwofie, nowemu arcybiskupowi Akry.

Na Mszy św. byli bardzo licznie zgromadzeni księża oraz siostry zakonne z różnych stron Ghany. Wśród nich byli także i Polacy. Szczególnym znakiem przywiązania do Stolicy Świętej był wystrój katedry w barwach żółto-białych oraz części stałe Mszy św., wykonane przez Chór katedralny po łacinie, w oficjalnym języku kościoła rzymskokatolickiego.

Przed błogosławieństwem, na pamiątkę tego wydarzenia, abp Jagodziński ofiarował katedrze kielich z pateną i puszkę, ofiarowaną przez Parafię Szaniec. Pośród wiernych, specjalnymi uniformami wyróżniali się Rycerze i Damy Marshala oraz Św. Jana. Po Mszy św. odbył się uroczysty obiad z Episkopatem i zaproszonymi gośćmi.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie