Abp Henryk Jagodziński: Wybór Leona XIV to kolejny dowód na działanie Ducha Świętego

Zakończenie konklawe i wybór Leona XIV to kolejny dowód na działanie Ducha Świętego – ludzie po ludzku kalkulują, projektują, czynią zakłady, a Boża dynamika ma swoje drogi – mówi Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.

Dyplomata watykański abp Henryk Mieczysław Jagodziński jest Nuncjuszem Apostolskim w RPA, Lesotho, Namibii, Eswatini i Botswanie, a pochodzi z diecezji kieleckiej.

Przyznaje, że decyzja konklawe jest dla niego niespodzianką, choć spodziewał się, że Duch Święty może wskazać kogoś spoza grona prognozowanych, choćby w mediach, kandydatów.

– Modlimy się gorąco za Ojca Świętego. Myślę, że będzie łączył w sobie Tradycję i współczesność, znajomość misyjną, otwarcie  i doświadczenie kurialne – zauważa.

– Kierunek, w którym będzie podążał nowy papież został wskazany w jego pierwszym, bardzo długim – ponoć najdłuższym w historii papiestwa przemówieniu, wygłaszanym po wyborze. Musimy wszyscy wsłuchać się, wczytać w nie, bardzo uważnie. Ono jest kluczem, szczególnie podkreślenie zadania głoszenia Ewangelii i Chrystusa Zmartwychwstałego – Boga, który kocha człowieka – zauważa nuncjusz.

Zrazem podkreśla, że Kościoła nie można mylić z organizacją społeczną czy partią polityczną, która często przekreśla lub zmienia kierunek wytyczony przez poprzedników. – Kościół jest kontynuacją misji poprzednich papieży – zauważa nuncjusz Jagodziński.

tekst za: ekai.pl