Abp Stanisław Szymecki w 2014 r.: Serce mocniej zabiło, jak znowu przyjechałem do Kielc i wszedłem do bazyliki

Wydawnictwo „Jedność”, Caritas Diecezji Kieleckiej, diecezjalne Radio (obecnie eM Kielce) czy Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie – to tylko niektóre instytucje reaktywowane przez zmarłego Arcybiskupa Stanisława Szymeckiego.

Był najstarszym biskupem w Polsce. W chwili śmierci miał 99 lat. Arcybiskup Stanisław Szymecki był metropolitą seniorem diecezji białostockiej. Od 1981 do 1993 roku pełnił urząd biskupa diecezji kieleckiej. Na świętokrzyskiej ziemi zostawił po sobie znaczące dziedzictwo.

Choć jego serce przestało bić... To, co po sobie zostawił wciąż żyje. W 1991 r., dzięki zaangażowaniu ówczesnego biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego, Wydawnictwo „Jedność” wznowiło działalność. - Pierwszą maszynę, jaką kupiliśmy, to była jeszcze jakiegoś starszego pokolenia. To była jednokolorowa maszyna w formacie A3. I to drukowaliśmy ulotki na tym przed wizytą papieża. To była pierwsza maszyna, którą sfinansował z własnej kieszeni ksiądz biskup – przypomina ks. Leszek Skorupa, dyrektor Wydawnictwa „Jedność”.

Dzieł, które zainicjował kielecki pasterz, a które trwają do dziś, jest znacznie więcej. To między innymi Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie czy kielecka Caritas. - To było takie namacalne wsparcie i w sytuacji społecznej w diecezji takie otwarcie w wymiarze duszpasterskim, w wymiarze szerszych horyzontów - stwierdził ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

Jego patrzenie na potrzeby wiernych sięgało poza horyzont. To w czasie posługi biskupa Stanisława Szymeckiego ziemię kielecką odwiedził papież Jan Paweł II.

Dewizą biskupią, którą obrał, było łacińskie zawołanie „Diliges", co znaczy „Będziesz miłował". W 1993 r., po dwunastu latach posługi na kieleckiej katedrze, Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

„Serce mocniej zabiło, jak znowu przyjechałem do Kielc i wszedłem do bazyliki” - to słowa arcybiskupa Szymeckiego. Wypowiedział je w 2014 r. w czasie Ingresu Biskupa Jana Piotrowskiego. To wtedy po raz ostatni odwiedził kielecką katedrę.

I choć musiał pożegnać się z Kielcami, pamięć o nim wciąż trwa. - Oczekiwał od nas wszystkich, do nas adresował ten nakaz „będziesz miłował” również. Natomiast w kazaniach niejednokrotnie pytał, czy kochacie Kościół kielecki? - mówi bp Andrzej Kaleta.

W roku 2000 metropolita kanonicznie przeszedł na emeryturę. Od tamtej pory arcybiskup senior przebywał w domu biskupa emeryta w Białymstoku.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godzinie 12.00 w Archikatedrze Białostockiej.

tekst za: kielce.tvp.pl

>> Relacja TVP3 Kielce