Abp Tadeusz Wojda odwiedził rodzinną parafię w Brzezinach

Dnia 1 kwietnia 2024 r. nowowybrany Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC odwiedził swoją rodzinną parafię pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach i celebrował świąteczną Eucharystię. Sprawowana była w intencji społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach z okazji 19 rocznicy śmierci patrona oraz o życie wieczne dla pochodzącego z Brzezin ks. Czesława Krzyszkowskiego.

Na zakończenie Mszy św. abp Tadeusz Wojda przypomniał pewną sytuację, której doświadczył rok wcześniej. – W Wielką Sobotę, taki jest zwyczaj, że odwiedzam m.in. hospicjum i zaszedłem do pokoju, w którym leżała umierająca młoda osoba, kobieta około mniej niż 30 lat. Widzę, że na półce ma postawione kilka zdjęć z gór i jakiegoś miasta. Obok jest mąż i zaczynamy rozmawiać i pytam, czy nie szkoda tego życia, które się kończy. A ta niewiasta mówi: „Nie szkoda mi, bo idę na spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym”. I po tym pięknym świadectwie właściwie nic więcej nie mogłem już powiedzieć, bo to było tak mocne i piękne świadectwo, że udzieliłem tylko błogosławieństwa i powiedziałem – wspomnij o nas. Tak powinna wyglądać nasza wiara paschalna. Wiara, która posyła nas do drugiego człowieka, która przypomina nam, że to największy dar jaki otrzymaliśmy od Boga, że Jezus Chrystus oddał za nas życie, a teraz na nas czeka.

Przypomnijmy, że abp Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali (Parafia Brzeziny) w rodzinie wielodzietnej, jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Jego młodszy brat również jest księdzem w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni), zaś starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich. Obecnie jest metropolitą gdańskim i Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.