Abp Wacław Depo na Odpuście "u Świętej Jadwigi" w Kielcach

Suma z błogosławieństwem sześciu nowych Umiłowanych Sióstr św. Jadwigi i spotkanie z Rycerzami Kolumba złożyły się na Uroczystości Odpustowe w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach, którym przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na początku słowa powitania wypowiedział ks. prałat dr Andrzej Kaszycki. – Witamy cię, jako niezłomnego świadka wiary w dzisiejszej rzeczywistości, w naszej Polsce. Witamy cię, jako kustosza sanktuarium w Częstochowie, na Jasnej Górze i cieszymy się, że możemy <<na żywo>> zobaczyć kogoś, kogo codziennie oglądamy na Apelu Jasnogórskim w TV TRWAM (…), kiedy ksiądz arcybiskup zapala nas swoim krótkim, ale jakże rzeczowym słowem. To wykazuje głębię postawy i serca księdza arcybiskupa - mówi ks. Proboszcz.

W homilii abp Wacław Depo przytoczył życiorys św. Jadwigi Królowej i zauważył, że historia jest nauczycielką życia i siłą duchową.

Hierarcha wspomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas kanonizacji św. Jadwigi: „Zaprowadź nas Jadwigo przed Wawelski Krucyfiks, abyśmy jak ty, poznali, co to znaczy miłować czynem i prawdą, i co to znaczyć być prawdziwie wolnymi”. – 10 maja tego roku, będąc w katedrze na Wawelu przyklęknąłem przy tym Krzyżu i relikwiach św. Jadwigi i stamtąd udałem się na Jasną Górę, a dzisiaj na Ziemię Świętokrzyską – do Kielc – mówił abp Depo.

Arcybiskup Depo nawiązał do bieżących wydarzeń w naszej Ojczyźnie. - W ostatnich miesiącach i dniach często stajemy wobec pytań: czy Kościół powinien angażować się tylko w sprawach duchowych i użyteczności charytatywnej, a zostawiając rozstrzygnięcia moralno-społeczne w ręce przegłosowań w parlamentach Europy i Świata? Politycy mają przejąć rząd sumień, a Kościół ma być użyteczny społecznie? – pytał metropolita częstochowski wskazując, że trwa „zamęt w sumieniach ludzkich”. – Ludzi poddających się kłamstwu należy wyprowadzać z błędów poprzez nazywania zła - złem, kłamstwa - kłamstwem, a dobra - dobrem – dodał abp Depo.

Kończąc homilię metropolita częstochowski wezwał wszystkich zebranych do zaufania Bogu. – Nie lękajmy się być świętymi. Musimy wierzyć w bliskość Boga i Jego łaski (…). Święta Jadwigo Królowo, módl się za nami!.

Po Mszy św. abp Wacław Depo, jako Krajowy Kapelan Rycerzy Kolumba z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, uczestniczył w dziękczynieniu dziewiętnastu Rycerzy Kolumba z parafii św. Jadwigi w Kielcach, którzy w najbliższym czasie zrobią kolejny krok w swojej formacji – przyjmą stopień patriotyczny.

Umiłowane Siostry św. Jadwigi Królowej to grupa kobiet, która powstała w ubiegłym roku podczas Odpustu ku czci swojej Patronki i została pobłogosławiona wtedy przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Mogą do niej należeć kobiety, które chcąc żeby według hasła: „Miłość i Miłosierdzie”.

xmhas