W środę, 7 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej. Mszy św. w Bazylice Katedralnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Ten dzień to w katedrze czas odpustu.
Eucharystię konceleborowali m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski wraz z biskupami współpracownikami Marianem Florczykiem i Andrzejem Kaletą, o.opat Rafał Ścibiorowski oraz proboszczowie kieleckich parafii.
W homilii abp Depo zwrócił uwagę na rolę Maryi w historii zbawienia i w życiu chrześcijan, a także na kluczowe znaczenie wiary w obliczu zagrożeń współczesnego świata.
– Jezus umierając za nas na krzyżu, wyprowadził największe dobro, jakim jest nasze zbawienie z największego zła, otwierając nam drogę przez wiarę do życia wiecznego. I na tej drodze swoją niezwykłą rolę odegrała i odgrywa Maryja, która – mówiąc słowami ojca świętego Franciszka z Jasnej Góry w dniu 28 lipca 2016 roku – stała się schodami Boga do ludzi. Bóg przez nią wszedł w nasze życie, dając przez nią swojego syna Zbawiciela– mówił arcybiskup Wacław Depo.
Arcybiskup nawiązał również do początków swojego powołania. – Ono zrodziło się tutaj, wobec oblicza Maryi wskazującej na Syna – dodał.
Po Mszy Świętej wierni przeszli ulicami Kielc w procesji różańcowej. Przypomnijmy, że Matka Boża Łaskawa jest patronką stolicy regionu świętokrzyskiego.
– Chcemy omodlić nasze miasto, które potrzebuje dobrych i szlachetnych ludzi oraz pozytywnych natchnień do zgody i życzliwej współpracy we wszystkich dziedzinach życia, po to żeby to miasto było pochodnią płonącą na wzgórzach kieleckich, stając się wzorem dla innych miast i dla całej Polski – tłumaczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Kult Matki Bożej Łaskawej wiąże się z założeniem Arcybractwa Różańcowego. Obraz, który znajduje się obecnie w bocznej kaplicy katedry, powstał około roku 1600 i został ufundowany przez Wojciecha Piotrowskiego. Około roku 1630 po raz pierwszy ozdobiono go koronami, które skradziono w roku 1824. Ponownej koronacji dokonał św. Jan Paweł II 3 czerwca 1991 roku. Matka Boża Łaskawa Kielecka od 1991 roku jest patronką Kielc. Po zgodzie ówczesnej Rady Miasta dekret wydała Stolica Apostolska.
Uroczystość zakończył śpiew pieśni „W prastarej kieleckiej świątyni”.
tekst za: emkielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja o św. Stanisławie,
biskupie i męczenniku – nr 76.
Można odmówić
modlitwę nad ludem – MR 58’.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl