Apostolat Maryjny w diecezji kieleckiej ma już ćwierć wieku

W kieleckiej Bazylice Katedralnej została odprawiona Msza św. z okazji 25-lecia istnienia Apostolatu Maryjnego, w trakcie której przyjęto nowych członków wspólnoty. Modlitwie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Obecni byli także pochodzący z naszej diecezji misjonarze wraz z rodzinami.

- Apostolat Maryjny wywodzi się z dawnego Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które zatwierdził papież Pius X w 1905 roku. Głównym zadaniem stowarzyszenia było szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny za pośrednictwem Cudownego Medalika. Po II wojnie światowej stowarzyszenie to w Polsce podzieliło los innych organizacji kościelnych i zostało rozwiązanie przez władze komunistyczne. Dopiero w 1980 roku, z okazji 100. Rocznicy objawień Matki Bożej świętej Katarzynie Labourre, powstała myśl wskrzeszenia tego stowarzyszenia pod nazwą Apostolat Maryjny w Polsce. W 1997 roku powstała wspólnota Apostolatu Maryjnego w naszej diecezji i trwa nieprzerwanie aż do dziś – wyjaśnił na początku Eucharystii ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej.

W wygłoszonej homilii biskup przypomniał, że pierwszą ziemią misyjną, która potrzebuje nawrócenia jest ludzkie serce. - Tego odważnego świadectwa wiary uczy nas Maryja, która podobnie, jak w czasach apostolskich jest obecna w Kościele i jest wzorem jego pielgrzymowania. Jednocześnie jest najlepszą nauczycielką wiary, jak uczył święty Jan Paweł II. Ona wszystko, co działo się w jej życiu rozważała w sercu, jak pisze święty Łukasz. Już od pierwszego cudu Jezusa w Kanie Galilejskiej daje nam największą radość, jaką może dać nam kochająca matka – zaznaczył biskup.

Kaznodzieja wytłumaczył także, jakie są cele działalności Apostolatu Maryjnego. - Apostolat Maryjny uczy nas chodzenia drogami Ewangelii we wspólnocie Kościoła – życia łaską Sakramentów Świętych, autentycznego świadectwa wiary, troski o ludzi zaniedbanych duchowo i obojętnych religijnie. Uczy nas służyć ubogim z ewangeliczną miłością w duchu charyzmatu świętego Wincentego a Paulo – wyjaśnił biskup.

Hierarcha podkreślił rolę modlitwy różańcowej w życiu każdego chrześcijanina. - Jak pisał święty Jan Paweł II to różaniec otwiera modlącemu  się horyzont potrzeb kościoła. Te są różne, niekoniecznie materialne, ale przede wszystkim duchowe – w odwadze wiary, w wierności Chrystusowi, który żyje we wspólnocie Kościoła. On ciągle cierpliwie na nas czeka. To różaniec kieruje nasze spojrzenie ku Chrystusowi, czyni nas budowniczymi pokoju w świecie, ma charakter wołania, by modlić się i nie ustawać. Z modlitwy i bliskości z Jezusem rodzi się nadzieja chrześcijańska, która pozwala przekraczać horyzont ludzkiej wyobraźni i sięga nieba.

Po Komunii Świętej odbył się obrzęd przyjęcia nowych członków Apostolatu Maryjnego. Każdy z nich, po złożeniu uroczystego wyznania wiary i przyrzeczenia, otrzymał Cudowny Medalik.

W katedrze obecni byli także misjonarze z diecezji kieleckiej wraz z rodzinami, którzy uczestniczyli w corocznym spotkaniu.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć