Arcybiskup Lusaki z wizytą u Biskupa Kieleckiego

Arcybiskup Lusaki Alick Banda spotkał się z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim, przewodniczącym KEP ds. Misji.

W delegacji uczestniczyli również Bogdan Romaniuk, wicemarszałek województwa podkarpackiego, dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, ks. Marek Dziuba, były misjonarz pracujący w Czadzie i  ks. Wojciech Łapczyński, misjonarz pracujący w Zambii, towarzyszący arcybiskupowi.

Podczas wizyty hierarcha zambijskiego Kościoła odwiedził kielecką Bazylikę Katedralną. Przed obrazem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej modlił się wraz z Biskupem Janem w intencji misji i pokoju na świecie.

W rozmowie z „Niedzielą Kielecką” arcybiskup podkreślał wkład misjonarzy i misjonarek polskich w rozwój dzieła ewangelizacji w Zambii. Z ogromną wdzięcznością wspomniał swojego poprzednika kard. Adama Kozłowieckiego, jego ponad sześćdziesięcioletnią pracę na misjach oraz mówił o przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego polskiego duchownego. O pamięć i bogatą spuściznę po polskim misjonarzu dba, założona 11 lat temu w jego miejscowości rodzinnej fundacja, która organizuje co roku Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego i prowadzi Muzeum dedykowane tej wyjątkowej postaci Kościoła.

Arcybiskup z Zambii sprawował także razem z bp. Janem Piotrowskim Eucharystię w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie na rozpoczęcie kolejnego roku formacji misyjnej.

K.D.