Biskup Jan Piotrowski w Uroczystość św. Józefa: Trzeba mieć czas dla rodziny

Dziś czas jest najbardziej ekskluzywnym darem prawdziwej miłości – zwrócił uwagę Biskup Kielecki Jan Piotrowski, przewodnicząc odpustowej Eucharystii w kościele św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na kieleckim Niewachlowie.

- Nasza wspólnota parafialna ma to szczęście, że święty Józef, patron Kościoła powszechnego jest także naszym patronem i jest to dla nas wielka uroczystość – podkreślił witając zebranych proboszcz parafii ks. Tadeusz Skolimowski.

W wygłoszonej homilii Pasterz naszej diecezji zaznaczył, że zwłaszcza w obecnych trudnych czasach należy odnowić swoją relację z Jezusem. - W tegoroczną uroczystość odpustową ku czci Świętego Patrona, trzeba nam duchowej pomocy, aby za wzorem świętego Józefa umacniać naszą osobistą więź z Bogiem w Trójcy Świętej jedynym. A ta zawsze prowadzi drogą dobra, bowiem tylko dobro wszelkiej natury jednoczy ludzi z Bogiem, który jest Miłością. To samo rządzi też relacjami ludzkimi.

Biskup przypomniał także, jak obchodzony był w naszej diecezji Rok Świętego Józefa. - W waszej parafii pielgrzymowała figurka, w naszej diecezji po wszystkich dekanatach pielgrzymował obraz z Sakntuarium Świętego Józefa Opiekuna Rodziny na Szydłówku, święty Józef czekał cierpliwie na swoich czcicieli przez tydzień. Bo cierpliwość jest piękną cnotą człowkeka.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że w dzisiejszych okolicznościach należy szczególnie dbać o życie rodzinne. - Dziś jest zbyt wiele znaków przeciwnych chrześcijańskiemu rozumieniu rodziny, dlatego trzeba jej bronić i szanować, mądrze i cierpliwie uczyć młode pokolenie prawdy o człowieku i rodzinie. Trzeba modlić się wzajemnie – dzieci za rodziców, rodzice za dzieci. Ale przede wszystkim trzeba mieć czas dla siebie. Dziś czas jest najbardziej ekskluzywnym darem prawdziwej miłości, zarówno w małżeństwie i w rodzinie, ale i we wszystkich relacjach. Być może łatwo byłoby powiedzieć „nie mam czasu”, ale to niczego nie rozwiązuje, a wręcz dehumanizuje.

Msza Święta zakończyła się litanią do Świętego Józefa oraz suplikacjami w intencji pokoju w Ukrainie.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć