Biskup Kazimierz Ryczan odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski został pośmiertnie odznaczony biskup Kazimierz Ryczan, w latach 1993-2014 biskup kielecki. Odznaczenie przyznał prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystość odbyła się w Belwederze. Aktu dekoracji – w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – dokonała minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

„Serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku składam osobom odbierającym odznaczenia przyznane pośmiertnie. Nie ma już wśród nas postaci polskiego Kościoła tej miary, co śp. ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, były ordynariusz kielecki czy śp. księża Franciszek Karabuła, Bogdan Jaworek, Alfred Mąka i Józef Schabowski. Pozostanie jednak wdzięczna pamięć o ich godnej postawie w chwili ciężkiej próby, jaką przechodziła Polska, a wraz z nią polski Kościół. Cześć Ich pamięci!”, napisał w liście odczytanym podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Odznaczenia przyznano z okazji z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 roku w Żurawicy koło Przemyśla. W 1956 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 roku.. Św. Jan Paweł II mianował go biskupem kieleckim w 1993 roku. Ingres miał miejsce 11 września tego roku. Za dewizę biskupią obrał słowa: In vinculo communionis (W więzach wspólnoty). Zmarł 13 września 2017 roku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii po długiej i ciężkiej chorobie. Pochowany został 19 września 2017 roku w Krypcie Biskupów Kieleckich w Bazylice Katedralnej.

Z diecezji kieleckiej Medalem Niepodległości został oddznaczony także ks. Marek Łabuda, jeden z obrońców krzyży w grudniu 1984 roku w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Radia Kielce