Bł. Wincenty Kadłubek w Akrze

W liturgiczne wspomnienie św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła, dokonałem uroczystego zawieszenia obrazu bł. Wincentego Kadłubka w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej w Ghanie – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.

Na Mszy św., oprócz personelu Nuncjatury, było także kilku wiernych. Zanim odsłoniłem obraz, w krótkim komentarzu przedstawiłem zgromadzonym pamiątkowy związek między polskim błogosławionym a Ghaną, od którego śmierci w tym roku minęło 800 lat.

Przypomniałem, że w tym roku, w czerwcu, po raz pierwszy w historii odbyła się pielgrzymka z Ghany do Polski śladami św. Jana Pawła II. Na marginesie dodam, że nasz święty rodak był jedynym papieżem, który odwiedził Ghanę. Błogosławiony Wincenty Kadłubek był właśnie poprzednikiem św. Jana Pawła II na krakowskiej stolicy, gdzie w wawelskiej katedrze znajdują się także jego relikwie. Pielgrzymi podczas swojej wizyty w Polsce byli także w Kielcach, gdzie w kieleckiej katedrze modlili się z Pasterzem diecezji ks. biskupem Janem Piotrowskim. Drugim Patronem diecezji kieleckiej jest właśnie błogosławiony biskup Wincenty Kadłubek. Pielgrzymi z Ghany, po zakończeniu wizyty udali się na dalszą pielgrzymkę do Rzymu, podążając śladami bł. Wincentego, który jako biskup uczestniczył w obradach Soboru Laterańskiego IV. Jako dobry pasterz troszczył się o jedność Kościoła i powierzonych sobie wiernych. Dodałem także, że osobiście jestem związany z postacią tego błogosławionego, ponieważ po zrzeczeniu się biskupstwa, został mnichem w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie, który znajduje się tylko 17 km od mojego domu.

Po tym wstępnie, odsłoniłem obraz i odmówiłem modlitwę do błogosławionego prosząc o łaski dla zgromadzonych za jego wstawiennictwem.

Obraz błogosławionego, który zawiesiłem w kaplicy nuncjatury, otrzymałem od O. Rafała Ścibiorowskiego, Opata Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie, podczas mojej ostatniej wizyty w ich klasztorze, za co jestem mu niezmiernie wdzięczny. Zdążyliśmy także pomodlić się razem w kaplicy błogosławionego i uczcić jego relikwie. Będziemy się modlić także tutaj w Ghanie o rychłą kanonizację naszego rodaka, łącząc w modlitwie Ghanę, Polskę i cały Kościół Powszechny.

† Henryk M. Jagodziński
Nuncjusz Apostolski w Ghanie