Blisko stuletnia kaplica w seminarium odnowiona i uroczyście poświęcona

Kaplica św. Stanisława Kostki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach została gruntownie wyremontowana. W czwartek, 18 kwietnia 2024 r. uroczyście poświęcił ją Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Kaplicę oddano do użytku i poświęcono 4 kwietnia 1925 r. Przez blisko sto lat w tym miejscu ku kapłaństwu wzrastało tysiące księży diecezji kieleckiej.

– To była dla nas wyjątkowa decyzja, z której mam takie przekonanie nie tylko ja się cieszę, bo to miejsce szczególnie bliskie dla każdego księdza. To był taki gruntowny remont: został wymieniony parkiet oraz drzwi, odnowiliśmy malaturę na ścianach i freski. Szczególnie ważne jest także to, że centralne miejsce tej sakralnej przestrzeni, czyli ołtarz ma nową mensę – wyjaśniał ks. Tomasz Szczepanik, dyrektor ekonomiczny WSD.

Mszy Świętej przewodniczył bp Jan Piotrowski. Wraz z nim koncelebrowali ją licznie zgromadzeni kapłani, a wśród nich bp Andrzej Kaleta oraz profesorowie WSD.

– Po kilkumiesięcznej przerwie znowu się tu gromadzimy. Po raz kolejny widzimy ten napis „Hoc facite in meam commemorationem” („To czyńcie na moją pamiątkę”). Jest on szczególnie dla nas ważny i bliski każdemu kapłanowi, którego powołanie tu wzrastało. To motto na całe życie, bo z Chrystusem idzie tylko ten, który rzeczywiście jest Jego przyjacielem – opowiadał Biskup Kielecki.

Kaplicę odnowiono z inicjatywy biskupa Jana Piotrowskiego. Ofiary na ten cel złożyli kapłani posługujący w diecezji kieleckiej, siostry boromeuszki posługujące w seminarium, a także alumni.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć

>> Relacja na stronie Radia Kielce