Bp Andrzej Kaleta: Boże Ciało to święto wspólnoty i manifestacja wiary

Święto Bożego Ciała to święto wspólnoty, jest ono publiczną manifestacją naszych przekonań religijnych (…). Wyznajemy tego dnia, że Chrystus jest naszym Panem – mówił bp Andrzej Kaleta podczas Uroczystości Odpustowych w kościele Bożego Ciała w Busku-Zdroju.

Biskup przypomniał, że początki święta Bożego Ciała sięgają XIII w. – Inicjatorem tego święta była św. Julianna z Mont Cornillion, żyjąca na przełomie XII/XIII w. W 1245 r. doznała objawień, w których Chrystus zażądał ustanowienia osobnego święto ku czci Najświętszej Eucharystii. Rok później odbyła się już pierwsza procesja – mówił bp Kaleta. W Rzymie Boże Ciało obchodzono po raz pierwszy w 1264 r. za pontyfikatu Papieża Urbana IV.

Biskup zwrócił uwagę, jak wymowną symbolikę ma procesja Bożego Ciała. – Wychodzimy z Chrystusem na nasze ulice i place, na nasze osiedla i w te miejsca, gdzie na co dzień uczymy się i pracujemy. Jemu je chcemy oddać i powierzyć. Chcemy, aby nam błogosławił, zwłaszcza teraz w okresie pandemii, która ciągle jeszcze przetacza się przez Polskę, przez Europę i świat – zauważył bp Kaleta.

Nawiązując do przeczytanej Ewangelii biskup zachęcał, abyśmy zapragnęli w sobie Eucharystii i byśmy byli dobrzy, jak chleb. – Ograniczenia, jakie nałożyła na nas pandemia sprawiły, że przez pewien czas byliśmy pozbawieni bezpośredniego spotkania z Chrystusem Eucharystycznym. Zastąpił Go kontakt za pośrednictwem mediów. To sprawiło, że poczuliśmy głód Eucharystii, potrzebę spotkania z Chrystusem – mówił biskup pomocniczy naszej diecezji.

Hierarcha nawiązał także do Encykliki św. Jana Pawła II o Eucharystii, w której papież stwierdza, że „Eucharystia nadaje sens naszemu życiu”. – Czy ja żyję Eucharystią? Jakie miejsce zajmuje ona w moim życiu? – pytał bp Kaleta zauważając, że współczesny świat nie sprzyja wartością duchowym. Biskup przypomniał o różnorakich profanacjach i świętokradzkich czynach, które miały miejsce w Polsce. – Kto chce uderzyć w Boga, uderza w Kościół – dodał biskup.

Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych wokół kościoła.

xmhas

>> Galeria zdjęć