Bp Andrzej Kaleta do sióstr zakonnych: Dziękujemy za to, że trwacie w swoim powołaniu i cichej służbie bliźnim

Święto Ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni i Oczyszczenia Maryi ma szczególny związek z życiem konsekrowanym – mówił podczas homilii w Klasztorze Sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta. W tym roku po raz 26 obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Przywołując św. Jana Pawła II, biskup Kaleta przypomniał, że dzisiejsze święto to szczególna okazja do modlitwy za osoby konsekrowane i o nowe powołania zakonne. – „Symeon i Anna ofiarowali całe swoje życie Bogu, a Pan widząc tę ofiarę spełnił ich pragnienia. Pozwolił im na własne oczy oglądać Mesjasza (…). Podobnie życie każdego zakonnika i zakonnicy, ofiarowane Bogu, spełnia się przez całkowite spotkanie z Nim, poprzez oczyszczanie serca z tego, co go zajmuje i z tego, co go niepokoi” – mówił bp Kaleta.

Biskup nawiązał także do płonących gromnic, które są tego dnia w kościołach błogosławione. – „Mały płomień naszych świec, które dzisiaj poświęcamy, jest symbolem płomienia, który zwyciężył mroki śmierci w czasie Nocy Paschalnej. To światło pozostaje i dziś światłością daną naszemu światu, tak bardzo pogrążonemu w mroku”. Biskup Andrzej dodał także, że każdy człowiek – podobnie jak osoby konsekrowane „jest wezwany do służenia ludzkości”.

Kończąc rozważania bp Kaleta zacytował słowa papieża Franciszka: Co by się stało, gdyby nie było sióstr; nie byłoby sióstr w szpitalach, gdyby nie było ich na misjach, gdyby nie było ich w szkołach? Pomyślcie o Kościele bez sióstr zakonnych… Nie! To jest nie do pomyślenia! One są darem, zaczynem niosącym do przodu cały lud Boży. To są wspaniałe kobiety, te, które konsekrują swe życie i niosą Orędzie Chrystusa.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1997 roku. Papież Polak ustanowił go w całym Kościele, by uroczyście uwielbić Boga i składać dziękczynienie za wielki dar życia konsekrowanego; by przyczynić się do poznania i do szacunku dla życia konsekrowanego ze strony ludu Bożego oraz aby odkryć jeszcze bardziej blaski tego Bożego piękna, jakim jest życie konsekrowane.

xmhas