Bp Andrzej Kaleta modlił się za Ojczyznę w Jędrzejowie

11 listopada 1918 r. to szczególna data w historii Polski. To dzień, w którym kraj po 123 latach niewoli odzyskał upragnioną niepodległość. Każdego roku Polacy w kraju i zagranicą z wielką dumą obchodzą ten dzień, jako narodowe święto, nie tylko wieszając biało – czerwoną flagę w oknach mieszkań czy przed swoim domem, nie tylko śpiewając patriotyczne pieśni, ale także modląc się do Boga, dziękując za odzyskaną wolność, która jest nam „nie tylko dana, ale także i zadana” (św. Jan Paweł II).

W tym dniu, w parafii pw. Trójcy Świętej w Jędrzejowie o godz. 10.00, odbyła się Msza św. za Ojczyznę, której przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Na wspólnym dziękczynieniu zgromadzili się kapłani, siostry zakonne, ale również przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich oraz delegacje służb mundurowych i poczty sztandarowe.

W homilii bp Kaleta podkreślił niesamowicie ważną dziś kwestię tożsamości narodowej. Przywołał na pamięć tych naszych przodków, których największa ofiara z własnego życia leży u podstaw tego, kim jesteśmy, jako Polacy, i jaka jest nasza Ojczyzna. Mówił: „To zasługa naszych ojców i dziadków, którzy wiedzieli, kim są. Wiedzieli skąd wyrastają i gdzie ich ród. Byli świadomi swojej godności Polaka i chrześcijanina”. Wskazał na liczne świątynie, które wznoszone trudem pracy ludzkich rąk zachowują w sobie polskość, będąc częścią nas samych. Zwrócił uwagę, by otaczać te miejsca szacunkiem i przypominać o tym zwłaszcza młodemu pokoleniu Polaków, by w jednej chwili „nie stali się ludźmi z znikąd”. Ksiądz Biskup przywołał na pamięć tych spośród wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej: Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Wspomniał również o wszystkich powstańcach i żołnierzach tamtego czasu. Biskup Kaleta podkreślił także rolę Kościoła w odrodzeniu Polski, który w tych niełatwych czasach, troszczył się nie tylko o zachowanie narodowej świadomości, ale także osobistej świętości Polek i Polaków.

Po zakończonej Eucharystii, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą wizytę Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie przy Muzeum im. Przypkowskich i pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Ks. Bartosz Michta