Bp Andrzej Kaleta na Dniu Druha Wicka - harcerze wspomnieli swojego patrona

Specjalny rajd i gra terenowa, wystawa i uroczysta Msza Święta – tak wyglądały obchody Dnia Druha Wicka, które odbyły się w Kielcach. Harcerze uczcili pamięć błogosławionego Wincentego Frelichowskiego.

Eucharystii w kościele pw. św. Wojciecha przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

– Czystym spojrzeniem swojego serca starał się patrzeć na otaczający go świat – na Boga i na ludzi. Dzięki temu dostrzegał Pana Boga i człowieka w potrzebie – mówił w homilii o bł. Wincentym.

Wcześniej około 150 osób wzięło udział w specjalnej grze terenowej. Pogoda dopisała, a uczestnicy mogli poznać różne harcerskie historie. Kielczanie obejrzeli specjalną wystawę poświęconą patronowi skautów i męczennikowi z Dachau. O Druhu Wicku opowiedział dr Robert Zadura.

– Chcieliśmy podkreślić znaczenie, jakie ma dla nas jego życie i działalność. To z pewnością wzór, który harcerze i młodzież powinni naśladować – tłumaczy harcmistrz Agnieszka Stochmal, zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej.

Jak podkreśla ks. Sebastian Nocoń, kapelan kieleckich harcerzy, pamięć o postaci bł. Wincentego Frelichowskiego jest wciąż żywa.

– Od 14. roku życia był harcerzem. Przeszedł niemalże całą drogę harcerską. Był pięknym wzorem służby, szczególnie podczas II wojny światowej. Pokazywał współwięźniom  w obozie prawdziwą, chrześcijańską postawę. Pomagał tym, którzy byli chorzy na tyfus. Namawiał również innych kapłanów do pracy duszpasterskiej w tak trudnych warunkach – dodaje.

Wydarzenie zorganizowała Chorągiew Kielecka ZHP.

tekst za: emkielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa i galeria zdjęć