To, co było przeszłością, teraz jest korzeniem, z którego wyrasta teraźniejszość, a z teraźniejszości będzie wyrastać przyszłość – mówił Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta w kościele w Małogoszczu, przewodnicząc w niedzielę 26 stycznia Mszy św. z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Pod Małogoszczem została rozegrana jedna z ważniejszych bitew powstańczych, stąd rokrocznie odbywają się tutaj obchody z bogatym programem, z Mszą św., konferencją naukową, z udziałem grup rekonstrukcyjnych i z modlitwą na grobach powstańczych na małogoskim cmentarzu.
W wygłoszonej homilii bp Andrzej Kaleta nawiązał do wydarzeń sprzed 160 lat, skutkujących współcześnie wolnością dla naszego kraju. – Kto nie zna historii, nie umie żyć. Oderwanie się od historii, zapominanie o niej to budowanie bez fundamentów, w zawieszeniu, na piasku i każdy podmuch wiatru może tę budowlę szybko zniszczyć. Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do ojczyzny mówił: „Naród bez historii jest narodem bez przyszłości” – przypomniał biskup.
Nawiązując do genezy powstania, do czasów rozbiorów Polski zwrócił uwagę na niezgodę części społeczeństwa na utratę niepodległości, co skutkowało zrywami powstańczymi. – Powstanie styczniowe było największe w historii Europy. Włączyli się przede wszystkim ludzie młodzi, którzy pragnęli wolnej ojczyzny. Popierali powstanie duchowni, którzy w sercach rodaków budzili głęboką wiarę i ducha patriotyzmu – mówił bp Andrzej Kaleta.
Wspominał postaci wybitnych ludzi powstania, jak Adam Chmielowski, późniejszy św. br. Albert, Honorat Koźmiński – wielki spowiednik i kierownik duchowy wielu powstańców, abp Zygmunt Szczęsny-Feliński, czy Józef „Rafał” Kalinowski. – Porzucił armię carską i stał się jednym z najbardziej zagorzałych uczestników i przywódców powstania na Litwie. Razem z 27 księżmi, którzy wspomagali powstańców, został wywieziony na Sybir – przypominał bp Kaleta. A gdy powstanie dotarło do Małogoszcza, „to małe XIX-wieczne miasteczko przeistoczyło się w arenę wielkiej historii, a jego mieszkańcy w jej czynnych uczestników”.
Biskup zachęcał, aby ofiara tamtych czynów nie była daremna, aby powstawać z zakłamania, z bierności, obojętności, do „życia w prawdzie i narodowej zgodzie”. – Przelana krew powstańców z 1200 bitew woła do nas. Nie pozwólcie zniszczyć naszej ojczyzny. Nie pozwólcie zniszczyć naszych rodzin. Nie dajcie się podzielić, skłócić. Nie dajcie się zwieść szatanowi. Szukajcie tego, co was buduje, co daje korzyść waszym dzieciom, młodzieży, polskim rodzinom, naszej Ojczyźnie – apelował bp Kaleta.
24 lutego 1963 roku pod Małogoszczem miała miejsce jedna z największych bitew powstania styczniowego.Wojska generała Mariana Langiewicza starły się z Rosjanami, którzy usiłowali przeciwstawić się rosnącym w siłę oddziałom powstańczym. Atak Rosjan z kilku stron, wspomaganych artylerią, spowodował olbrzymie straty w szeregach powstańców. Źródła historyczne mówią o co najmniej 300 zabitych i 500 rannych po stronie powstańczej, stracie taboru i dział oraz o 200 zabitych Rosjanach. Na cmentarzu parafialnym znajduje się ich zbiorowa mogiła, otoczona pamięcią. Sam Małogoszcz, w którym stacjonowało w powstaniu wojsko Langiewicza w akcie odwetu cara został spalony i na 133 lata pozbawiony praw miejskich.
tekst za: ekai.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Oficjalna Strona Watykanu Tweets by Pontifex_pl Instagram Papieża Franciszka Episkopat Polski Prymas Polski ekai.pl Niedziela Kielecka Gość Niedzielny Radio EM Posłuchaj Radia EM Papieskie Dzieła Misyjne Missio Szkoła Katechistów Diecezji Kieleckiej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Katolicki Uniwersytet Lubelski
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
I Nieszpory
z Urocz. NMP Królowej Polski.
Prefacja o świętych
pasterzach - nr 73.
Z racji I piątku miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Najświętszym Sercu Pana Jezusa: Mszał, s. 186” lub 279, prefacja nr 48 (biały).
Msza o powołania
w parafii Staromieście.
Jak w każdy
I piątek miesiąca wspieramy dzisiaj naszą modlitwą i ofiarą materialną Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.
† Tadeusz Porzuczek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl