Bp Andrzej Kaleta odbył wiele spotkań odwiedzając Jamajkę

Wizyta duszpasterska Księdza Biskupa Andrzeja Kalety z okazji 25-lecia utworzenia placówki misyjnej ks. Marka Bzinkowskiego na Jamajce obfitowała w szereg ważnych spotkań.

Pierwszym z nich było spotkanie z Księdzem Biskupem John`em Persand – Ordynariuszem Diecezji Mandeville. Biskup w rozmowie, która toczyła się w serdecznej atmosferze, zapoznał nas z realiami duszpasterskimi Kościoła na Jamajce. Wyraził wdzięczność Kościołowi Kieleckiemu – na ręce Księdza Biskupa Jana – za zaangażowanie w dzieło budowy misji na Jamajce. Jak podkreślił, jego wielką radością jest twórcza obecność ks. Marka, trzech Sióstr ze zgromadzenia Serca Jezusowego oraz świeckiej misjonarki Pani Marty Socha. Biskup wspomniał, że walorem misji prowadzonej przez naszego kapłana jest umiejętność otwartej współpracy z wolontariuszami świeckimi,  szczególnie z lekarzami, studentami medycyny i innych profesji, którzy swoją posługą bardzo wiele wnoszą w codzienne życie tutejszej społeczności. Na zakończenie spotkania Biskup Andrzej zaprosił Biskupa Johna w odwiedziny do naszej ojczyzny i do Kielc.

Kolejnym ważnym spotkaniem była Msza św. i wspólny posiłek z misjonarzami diecezji Mandeville, którzy reprezentowali różne kraje, a mianowicie: Fr Dupuis Francis – Kanada, Fr Joe Cherg – USA, Fr Vanathayan Chinnappan – Indie, Fr Lucjan Clark – USA, Fr Roy Srampical – Indie, S. Maurieen  Kervick – USA, S. Suzan Fraizer – USA, S. Hellen Kisolo – Indie. Prowadzone rozmowy pozwoliły zauważyć, że Ewangelia Chrystusa dociera na Jamajkę z różnych stron  świata. Wszyscy jednogłośnie podkreślili ogromną rolę Kościoła katolickiego w niesieniu nie tylko ewangelicznego słowa, ale także uczynków miłosierdzia.

We wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, 19 stycznia, w Domu Sióstr Sercanek odbyło się spotkanie z misjonarzami z Polski, którzy pracują na Jamajce. Ksiądz Biskup objął swoją modlitwą wspólnotę sióstr, ich pracę na misji szczególnie w klinice, gdzie codziennie opiekują się pacjentami.

Szczególnym wydarzeniem było spotkanie z Panią Ireną Cousin – Konsulem Honorowym Polski na Jamajce. Jako, że polska ambasada znajduje sie w Wenezueli, jej osobiste zaangażowanie poprzez troskę o sprawy wizowo-paszportowe jest bezcenne. Pani Konsul ucieszyła się naszą wizytą, a prowadzona rozmowa była okazją do poruszenia szeregu spraw dotyczących realiów życia w naszej Ojczyźnie. Mimo podeszłego wieku, cieszy sie dobrym zdrowiem i ogromnie angażuje się w sprawy Polski na Jamajce. Na zakończenie Pani Konsul poprosiła Księdza Biskupa o błogosławieństwo dla siebie, rodziny i wszystkich Polaków, którym mieszkają na wyspie.

Ks. Tomasz Szczepanik

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Bp Andrzej Kaleta zainaugurował Jubileusz 25-lecia misji na Jamajce

>> Uroczystości jubileuszowe na Jamajce – Misje to miłość!

>> Bp Andrzej Kaleta z wizytą w Domu opieki na Jamajce

>> Bp Andrzej Kaleta odwiedził klinikę na Jamajce