Bp Andrzej Kaleta otworzył wystawę o męczennikach z Pariacoto przed katedrą

Przed kielecką katedrą otwarto specjalną wystawę o polskich męczennikach z Peru – bł. Michale Tomaszku i bł. Zbigniewie Strzałkowskim, franciszkanach, którzy zginęli z rąk komunistycznych terrorystów.

Przypomnijmy, że misjonarze zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku w Pariacoto.

– Szczególne jest ich wstawiennictwo i obrona przed terroryzmem. Nie chodzi jedynie o przemoc związaną z użyciem broni i wybuchami, ale popatrzmy co dzieje się wokół nas – w rodzinie, w domu, szkole, pracy. Tyle jest zła i nienawiści. Oni przychodzą z darem pokoju, przebaczenia i pojednania. Głównym ich przesłaniem jest wierność. To ważne w czasach, gdy rozpadają się małżeństwa i księża odchodzą. Oni świadczą o tym, że warto być wytrwałym, bo nie ma nic ważniejszego w życiu niż zbawienie – mówił w rozmowie z Radiem eM Kielce br. Jan Hruszowiec, franciszkanin i promotr kultu męczenników z Pariacoto.

Uroczyste otwarcie wystawy poprzedziła Msza Święta. – Fascynujące jest to, ze ci ludzie, wiedząc o niebezpieczeństwach jakie im groziły – trwali w wierności Chrystusowi i ludziom im powierzonym. Poważnie potraktowali swoje powołanie – tłumaczył biskup Andrzej Kaleta.

Wystawa składa się z dziewięciu plansz. Ukazane jest na nich życie błogosławionych franciszkanów, ale również postać św. Maksymiliana Marii Kolbego i posługa misyjna w Peru. Ekspozycja to inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Można ją oglądać do końca września.

– Nie zostawili swoich podopiecznych na pastwę zbrodniarzy. To dobry przyczynek o dyskusji o współczesnych czasach. Liczba ataków na kapłanów Kościoła katolickiego stale się zwiększa, a chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Tym bardziej powinniśmy pokazywać do czego prowadzi agresja, nienawiść i nietolerancja – wyjaśniał prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W naszej diecezji relikwie bł. Michała i Zbigniewa znajdują się w ołtarzu parafii Ducha Świętego w Kielcach.

tekst za: emkielce.pl

>> Więcej o męczennikach z Pariacoto