Bp Andrzej Kaleta przewodniczył modlitwie o jedność chrześcijan

Chrześcijanie różnych wyznań spotkali się na modlitwie pod hasłem: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon”. Nabożeństwu w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach przewodniczył Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

W modlitwie uczestniczyli także ks. Wojciech Rutkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Władysław Tyszuk z Kościoła Prawosławnego oraz pastor Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.

Nabożeństwo rozpoczęło się znakiem krzyża, kolektą oraz liturgią słowa. Teksty przygotowane na tę okazję były inspirowane opisanym w Ewangelii św. Mateusza spotkaniem Mędrców z nowonarodzonym Jezusem.

W homilii biskup Andrzej Kaleta wskazał na wielką odwagę Trzech Króli. – Nie bali się podjąć ryzykownej podróży w nieznane, motywowanej pragnieniem odnalezienia tego, którego wskazywało światło gwiazdy. Tego, który jako Bóg mógł radykalnie zmienić ich życie, uporządkować je, nadając mu sens i kierunek. Opuścili swój bezpieczny świat i wyruszyli. Dali się prowadzić Światłości Prawdziwej, która oświeca każdego człowieka. Byli bardzo konkretni i stanowczy. Nie zwątpili, nie wycofali się z poszukiwania Chrystusa, nawet, gdy prowadząca ich gwiazda niekiedy znikała z horyzontu. Wytrwałość sprawiła, że niestrudzenie szli za nią – wskazał.

- Nam samym niekiedy brakuje odwagi i wytrwałości. Wtedy w buntowniczym sprzeciwie mamy ochotę rzucić wszystko i zrezygnować. Mędrcy natomiast widząc światło gwiazdy raz wyraźniej, innym razem mniej wyraźnie, czasem idąc w kompletnej ciemności, konsekwentnie podążali naprzód, nie zapominając, co zobaczyli i komu zaufali – dodał duchowny.

Biskup zaznaczył, że wytrwałość jest potrzebna także w drodze ekumenicznej. – Tylko wtedy łącząca nas idea stanie się czytelną propozycją dla świata. W chaosie bezpardonowej walki politycznej, ideologicznej, kulturowej walki z ludźmi i Bogiem. Za przykładem mędrców, pokłon złożony Słowu, które stało się Ciałem, stanie się dla nas wszystkich pytaniem o Jezusa w naszych sercach. Niech będzie pytaniem, za jakim światłem idzie współczesny człowiek – zakończył swoje rozważania Pasterz.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Księdza Biskupa