Bp Andrzej Kaleta u Norbertanek w Imbramowicach

W Niedzielę Świętej Rodziny, 26 grudnia 2021 r. Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta odprawił Mszę św. w Klasztorze Sióstr Norbertanek w Imbramowicach z okazji 900-lecia istnienia Zakonu Norbertańskiego.

W homilii bp Kaleta przypomniał, że powstanie zakonu datuje się na 1121 rok. Dokładna, historyczna data 900 lat od złożenia ślubów zakonnych przez pierwszą grupę Norbertanów we Francji przypadła w Noc Bożego Narodzenia z 24 na 25 grudnia 2021 r.

Rok jubileuszowy zakończy się w Święto Chrztu Pańskiego. Główne obchody międzynarodowego jubileuszu odbywały się w Niemczech i krajach Europy Zachodniej, gdzie żył i apostołował św. Norbert. To była wyjątkowa postać XII wieku. Był założycielem zakonu i ważną postacią w historii kościoła, a także kanclerzem ówczesnego cesarstwa. Św. Norbert sam praktykując surową pokutę, ascezę i ubóstwo założył nowy klasztor dla dużej grupy uczniów i towarzyszy, którzy zapragnęli porzucić wszystko, by razem z nim dzielić życie w ubóstwie i czystości.

Przypomnijmy, że klasztor w Imbramowicach to przede wszystkim miejsce, do którego od lat przybywają pielgrzymi indywidualni oraz grupy zorganizowane. To trzeci najstarszy, wciąż funkcjonujący, klasztor żeński w Polsce z blisko osiemsetletnią tradycją. Siostry podkreślają, że klauzura nie oddziela ich od świata i bliźnich, lecz przeciwnie: pozwala o wiele głębiej jednoczyć się z nimi duchowo i wspierać ich w problemach poprzez modlitwę, poufne rozmowy i korespondencję.

tekst za: radio.kielce.pl