Bp Andrzej Kaleta ustanowił 211 nowych lektorów

Dwustu jedenastu ministrantów z różnych stron diecezji kieleckiej zostało w kieleckiej Bazylice Katedralnej powołanych do posługi lektorskiej. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Kaleta, który udzielił błogosławieństwa lektorom.

Jak podkreślił w homilii bp Kaleta, lektorat jest to posługa wpisana w całość formacji liturgicznej i zwraca on uwagę wiernych na rolę Bożego Słowa w kościele, akcentując potrzebę jego właściwego odczytywania i przyjmowania z miłością.

- Lektor ma nie tylko pięknie czytać Słowo Boże, ale powinien starać się również je zrozumieć. Jeśli czegoś nie rozumie, powinien zapytać księdza proboszcza, wikariusza bądź katechetę. Pogłębienie znajomości Biblii owocuje ogromną wiarą, a samo Boże Słowo z miłością przyjęte, jeśli tak można powiedzieć, potrafi się odwdzięczyć temu, kto je czyta – mówił w kazaniu biskup.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia krzyży lektorskich. Po homilii dwustu jedenastu ministrantów z diecezji kieleckiej złożyło uroczyste ślubowanie, które sprawia, że od dzisiaj mogą oni pełnić posługę lektorską w swoich parafiach.

tekst za: em.kielce.pl

>> Galeria zdjęć