Bp Andrzej Kaleta w Chmielniku: W procesie wychowania niezastąpieni są nauczyciele

W procesie wychowania niezastąpioną rolę odgrywają nauczyciele i to tacy, którzy są postrzegani jako jednoznaczni świadkowie nauczanych i głoszonych prawd – mówił 13 października 2023 r. w kościele w Chmielniku Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta, przewodnicząc Mszy św. sprawowanej z okazji poświęcenia sztandaru dla Powiatowego Zespołu Szkół im. Adolfa Dygasińskiego w Chmielniku.

W homilii biskup rozważał, czym jest sztandar, jakie wartości utożsamia, a zarazem zaznaczył swoje związki ze szkołą: był przez rok uczniem liceum w Chmielniku, a pierwsze pięć lat posługi wikariuszowskiej młodego ks. Kalety przypadły właśnie na Chmielnik.

Zwrócił także uwagę na edukację, jako na „klucz w wychowaniu młodzieży, w myśl słów zawartych w akcie erekcyjnym Akademii Zamojskiej: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Zauważył, że to Jezus Chrystus – Nauczyciel „głoszone prawdy potwierdził świadectwem swojego życia”.

Hierarcha w homilii postawił pytanie: czym jest sztandar i jaką rolę spełnia? Przypomniał, że sztandar wywodzi się z dawnych znaków bojowych, z chorągwi, wokół których jednoczyło się rycerstwo i jako taki – „nie mógł wpaść w ręce wroga, otaczano go szacunkiem, strzeżono (…), sztandar łączył ludzi, wyrażał ich wspólne idee, dążenia i tradycje”. – Dlatego sztandar waszej szkoły także oznacza wspólnotę: uczniów, rodziców i nauczycieli. Zawarta w nim jest idea wspólnego poszukiwania prawdy – podkreślił biskup. Zauważył zarazem współczesne trudności i problemy w poszukiwaniu prawdy, o czym uczy narodowa historia i czas obecny, w tym strategie uprawiane aktualnie przez media, wybiórczo traktujące prawdę, zalew informacji i nadmiar dezinformacji, co utrudnia jakąkolwiek weryfikację faktów.

– Dlatego w poszukiwaniu prawdy, w kształceniu młodego pokolenia i w wychowaniu tak wielka jest rola szkoły, Kościoła, rodziny – podkreślał bp Kaleta, odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II.

Mówił także o tym, w jaki sposób sztandar definiuje tożsamość narodową, o symbolice na sztandarze, nawiązującej do patrona szkoły, urodzonego w niedalekich Niegosławicach Adolfa Dygasińskiego – pisarza, pedagoga, wydawcy, piewcy małych ojczyzn.

Wydarzenie odbywało się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Chmielniku, gdzie odbyła się religijna część uroczystości z poświęceniem sztandaru, a następnie w murach szkoły, której historia sięga we wczesne lata powojenne (1948 r.). Placówką kieruje obecnie dyr. Sławomir Wójcik.

tekst za: ekai.pl