Bp Antoni Długosz na otwarciu targów: Mimo zmian politycznych i społecznych Sacroexpo wciąż trwa

25 lat funkcjonowania wystawy Sacroexpo, pomimo zmian politycznych, społecznych i kulturowych w Polsce, pokazuje jej siłę i atrakcyjność – powiedział Ksiądz Biskup Antoni Długosz, który oficjalnie dokonał w Kielcach otwarcia trzydniowego wydarzenia.

Podczas trwającej od 10 do 12 czerwca Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo, prezentuje się niemal 200 wystawców z 14 krajów z szeroką ofertą produktów i z atrakcyjnymi, targowymi rabatami.

Oferta jest bardzo bogata, ale zwrócę uwagę na malarstwo współczesne, którego przesłanie starałem  odczytać – mówi bp Długosz. – Jestem tradycjonalistą, moja zainteresowania sztuką to malarstwo przełomu XIX i XX wieku, ale myślę, że sztuka współczesna może być nietypowym sposobem szukania Pana Boga. Zapewne lepiej trafi do młodych ludzi niż sztuka tradycyjna. Być może uważają oni, że klasyczny przekaz jest nie dla nich i w ogóle świętość jest nie dla nich, ale dzięki kontaktom z tego rodzaju sztuką, nowoczesną, którą tutaj możemy kontemplować, do świętości właśnie się zbliżają – uważa hierarcha. – Katolicyzm jest religią, która jednoczy, a nie dzieli, czego uczy nas Pan Jezus. Choć różnimy się poglądami, a tak przecież dzieje się podczas tego wydarzenia, możemy podać sobie ręce i osiągać porozumienie – dodaje, mówiąc „o platformie wymiany myśli i poglądów” podczas Sacroexpo.

Bp Długosz, poza nowinkami z oferty wystawienniczej, zwraca uwagę na dwa wydarzenia towarzyszące. Jedno z nich to propozycja Centrum Duszpasterskiego Wesoła54. Będzie to debata pt. „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca.

Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog.

Z kolei w celu upamiętnienia 40. rocznicy protestu młodzieży w obronie krzyży w Zespole Szkół Zawodowych we Włoszczowie, w Targach Kielce podczas Sacroexpo jest prezentowana wystawa z pamiątkowymi fotografiami w nowoczesnej aranżacji. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Gość z Częstochowy akcentuje te dwa wydarzenia, wskazujące na ważne miejsce katolików w Polsce.

tekst za: ekai.pl

Foto: targikielce.pl